Ana SayfaÇalışma YaşamıKısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı

HABER MERKEZİ – Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kısa çalışma ödeneğine başvuru süresi uzatıldı. Buna göre, 30 Haziran 2020 tarihinden önce başvuru yapmayanlar da uygulamadan yararlanabilecek.

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yeni başvuruların bugün itibarıyla alınmaya başlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 30 Haziran öncesi başvuruda bulunmayan işyerlerinin de başvuru yapabilmelerinin sağlandığını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

Yeni tip Corona virüsü (Covid-19) nedeniyle 30 Haziran’a kadar Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurmayan işyerlerimiz, 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabilecek.

Başvurular ‘e-Devlet’ üzerinden

Bakan Selçuk, daha önce başvuran işyerlerinde kısa çalışmadan yararlanan işçiler için yeni bir başvuruya gerek olmadığını ve uzatma kapsamında kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya devam edebileceklerini belirtti.

Kısa çalışma başvurularının sadece e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020’ye kadar yapılabileceğini bunun dışında posta/e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacağını duyuran Selçuk, kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Aralık 2020 tarihi veya sonrası olarak bildirilebileceğini ifade etti.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama.
Önceki Haber
Yeni kısıtlama ve tedbirlerin detayları neler?
Sonraki Haber
Diyarbakır ve Şırnak'ta HDP'li siyasetçilere gözaltı