Ana SayfaToplumsal CinsiyetLeyla Aydemir cinayeti: Müebbet hapis cezası alan Yusuf Aydemir tahliye edildi

Leyla Aydemir cinayeti: Müebbet hapis cezası alan Yusuf Aydemir tahliye edildi

HABER MERKEZİ – Ağrı’da kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan amca Yusuf Aydemir tahliye edildi.

Ağrı’da, 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra öldürülmüş olarak bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemirin ölümüne ilişkin davada ‘kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet,  ‘çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da dört yıl hapis cezası verilen amca Yusuf Aydemir’in tutukluluk haline ilişkin Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde görüldü.

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi İstinaf Kararı’nda ceza verilen Yusuf Aydemir hakkında üzerine atılı suçlardan ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Mahkeme ayrıca diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararlarını da bozdu.

Kararda, şu ifadelere yer verildi:

Sanık Yusuf Aydemir’in aşamalardaki inkara yönelik ve aksi ispat edilemeyen savunmaları, mağdur, katılan ve tanık beyanları, olay nedeniyle düzenlenen tutanak içerikleri, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından düzenlenen raporlar ve tüm dosya kapsamına göre, sanık Yusuf Aydemir’in üzerine atılı suçları işlediğine dair mahkûmiyetine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin delil elde edilemediğinden atılı suçlardan ayrı ayrı beraatine ve karar kesinleştiğinde dava konusu olay kapsamında gerçek fail veya faillerin tespiti hususunda gereğinin takdir ve ifası amacıyla Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığına bildirimde bulunulmasına karar verilmesi gerekirken, atılı suçlardan yazılı şekilde mahkûmiyetine karar verilmesi.

Verilen kararla ilgili ailenin avukatı Erdoğan Tunç, şunları söyledi:

İstinaf mahkemesi Leyla’nın davasında 7 sanık hakkında ki kurulan hükmü tamamen bozup geri gönderdi. Mahkeme gerekçe olarak eksik inceleme ve eksik soruşturmayla karar verildiği için bu şartlar altında mahkeme hükmünün doğru olmayacağını daha iyi araştırıldıktan, deliller daha iyi incelendikten sonra ve bir takım usule uyulmama nedeninden dolayı böyle bir karar verildi. Bundan sonra ki süreçte incelenmesi gereken deliller yeniden incelenecek ve eksik kalan işlemler tamamlandıktan sonra yeniden bir karara gidilecek.

Ne olmuştu?

4 yaşındaki Leyla Aydemir, 15 Haziran 2018 tarihinde Ağrı’da bayram ziyareti için gittiği Bezirhane köyünde kaybolmuştu.

AFAD, jandarma ve sivil toplum kuruluşlarının aradığı 4 yaşındaki çocuğun cansız bedeni 18 gün sonra bulunmuştu.

Ağrı Valisi Süleyman Elban, otopsi sonrası yaptığı açıklamada Leyla’nın açlıktan yaşamını yitirdiğini, vücudunda darp ve istismar belirtisi olmadığını söylemişti.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Leyla’nın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu olan Mehmet Ali Aydemir gözaltına alınarak, ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanmıştı.

Mehmet Ali Aydemir’in de aralarında olduğu yedi sanık hakkında başsavcılık tarafından iddianame hazırlanmıştı.

Biri tutuklu yedi sanık hakkında “Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyordu.

Davanın ilk duruşmasında sanıklardan şikayetçi olduğunu belirten anne Şükran Aydemir’in aksine baba Nihat Aydemir sanıklardan şikayetçi olmadığını söylemişti.

Baba Nihat Aydemir’in şikayetçi olmaması nedeniyle aile avukatı davadan çekildiğini bildirmişti.

Davaya dahil olmaları kabul edilen Ağrı Barosu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanıkların işlenen suç nedeniyle en ağır şekilde cezalandırılmalarını istemişti.

Aydemir’in ölümüne ilişkin tutuklanan ilk kişi olan Leyla’nın akrabası Mehmet Ali Aydemir 19 Aralık 2019’da tahliye edilmiş ve davada tek bir tutuklu sanık kalmıştı.

Davanın 2 Ekim 2020’deki karar duruşmasında tutuklu sanık Yusuf Aydemir hakkında ‘kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da dört yıl hapis cezası verilmişti.

Mehmet Ali Aydemir, Musa Aydemir, Besim Dursun, Hatun Dursun, Yıldırım Artam, Ayşe Artam ise beraat ettirilmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Leyla Güven hakkında 22 yıl hapis ve tutuklama kararı
Sonraki Haber
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden ‘çıplak arama’ açıklaması