Ana SayfaGüncelÖzcan Erbaş’ın ölümü: Askerlere ‘taksirle öldürme’den soruşturma açılmış

Özcan Erbaş’ın ölümü: Askerlere ‘taksirle öldürme’den soruşturma açılmış

HABER MERKEZİ – Hakkari Derecik’te 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ın yaşamını yitirmesine ilişkin 11 asker hakkında ‘taksirle öldürmek’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Avukat Eren Baskın, olay yeri incelemesi dahi yapılmadığını belirterek, “Bunun ‘taksiri’ nasıl olur?” diye tepki gösterdi.

16 yaşındaki Özcan Erbaş, 30 Kasım’da Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Yeşilova mahallesi civarında askerlerce açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Hakkari Valiliği, ‘kaçakçı’ olarak lanse ettiği “Erbaş’ın havaya yapılan uyarı atışı sonucunda” yaşamını yitirdiğini ileri sürmüştü.

Hakkari Barosu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi avukatlarından oluşan bir heyet ise önceki gün bölgeye giderek, yaşananlara dair bölge sakinlerinden bilgi aldı.

Heyet içerisinde yer alan İHD üyesi avukat Eren Baskın, gözlem ve incelemelerine ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Mazlum Engindeniz’e konuştu.

Erbaş’ın sırtına isabet eden kurşunun ön taraftan çıktığını gözlemlediklerini kaydeden Baskın, kimi kişilerle görüştüklerini ancak sadece Erbaş’ın kimi arkadaşlarından kimi bilgiler elde ettiklerini dile getirdi.

Valiliğin Özcan Erbaş için yaptığı “havaya ateş açıldı” açıklamasına dikkati çeken Baskın, “Bu, genel durumu da gözler önüne seriyor. Çünkü sürekli havaya açılan ateş var ya da seken bir kurşun. Nedense bu kurşun sürekli Kürtlere denk geliyor” dedi.

11 askere ‘taksirle öldürme’den soruşturma

Erbaş’ın öldürüldüğü gün 11 askerin Şemdinli’ye götürülerek ifadeleri alındığını ve sonrasında serbest bırakıldıklarını aktaran Baskın, şöyle konuştu:

Hiçbir tedbir kararı uygulanmadan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyorlar. Daha olay yeri incelemesi olmadan bu kişilere ‘taksirle adam öldürmekten’ dava açılıyor. Bunu anlamış değiliz. Bunun ‘taksiri’ nasıl olur? Gündüz vakti, saat 3 civarlarında, 500 metre mesafede bir çocuk sırtından vurularak öldürülüyor. Nasıl olur da ‘taksirli adam öldürmekten’ dava açılıyor? Bu akla ziyan bir durum. Bu bütün devlet kademelerinde güvensizlik duymamıza neden oluyor.

Sınır hattında yaşanan ölümlerin aydınlatılması gerektiğini vurgulayan Baskın, son olarak şunları söyledi:

Burada suçu olan her kişinin yargılanıp, cezalarını çekmesi gerekiyor. Eğer bu sağlanmazsa, bundan aldıkları güçle Hakkari ve çevresinde birçok insan daha hayatını kaybedecek. Emin olun ki hiçbiri yargılanmayacaktır. Bu olayların aydınlatılması için her zaman bunun peşinde olacağız.

‘Taksirle öldürme’ suçu nedir?

Taksirle insan öldürme, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir kusurlu davranış ile öngörülebilir nitelikte bir neticenin “öngörülemeyerek” bir kimsenin hayatına son verilmesidir.

Taksirle ölüme neden olma suçu, ‘Hayata Karşı Suçlar’ bölümünde Türk Ceza Kanunu madde 85’te düzenlenmiştir.

Taksirle öldürme suçunun cezası ise 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıdır.
Önceki Haber
Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye Kavala baskısı
Sonraki Haber
Nedeni operasyon: Bitlis'te 46 köyde sokağa çıkma yasağı