Ana SayfaGüncelTaybet İnan öldürüldüğü yerde anıldı: Adalet 5 yıldır Silopi sokaklarında yerlerde

Taybet İnan öldürüldüğü yerde anıldı: Adalet 5 yıldır Silopi sokaklarında yerlerde

HABER MERKEZİ – Silopi’de sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen 57 yaşındaki Taybet İnan, cenazesinin 7 gün boyunca alınamadığı sokakta anıldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci günü olan 19 Aralık’ta öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan’ın ölümünün ardından 5 yıl geçti.

Bugün, İnan için cenazesinin 7 gün boyunca bekletildiği yerde anma düzenlendi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde gerçekleştirilen anmaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilli Nuran İmir, TJA aktivisleri, HDP Şırnak il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra Barış Anneleri Şırnak İnisiyatifi ile birçok yurttaş katıldı.

Nur Mahallesi’nde bir araya gelen kadınlar, Taybet Ana’nın katledildiği yere kadar yürüdükten sonra karanfiller bıraktı.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, ‘katillerden hesap soracaklarını’ belirerek, her yerde devam katliamlarla Kürtlerin yok edilmek istendiğini ifade etti.

Güven, “Bizim coğrafyada katliam yaşanıyor ve bu sadece Kürtleri değil diğer halkları da ilgilendiriyor. Bizler bu olayı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bu olayın takipçisi olacağız. Bizler direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Ardından konuşan HDP’li vekil Nuran İmir ise, adaletin İnan’ın bedeniyle 7 gün 7 gece yerde kaldığını belirtti.

İmir, “Adalet 5 yıldır Silopi sokaklarında yerlerde. Bizler HDP olarak kadın üzerinden yürütülen politikalara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Ne olursa olsun yaşanan vahşeti unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından kadınlar, İnan’ın vurulduğu yere karanfiller bırakarak, ailesini ziyaret etti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kadıköy'deki 19 Aralık Katliamı anmasında gözaltına alınanlar serbest
Sonraki Haber
Kavala: Suçlamalar dünya görüşüme taban tabana zıt