Ana SayfaPolitikaTJA aktivisti Gülcihan Şimşek’e 15 yıla kadar hapis istemi

TJA aktivisti Gülcihan Şimşek’e 15 yıla kadar hapis istemi

HABER MERKEZİ – Rosa Kadın Derneği’ne dönük operasyon kapsamında tutuklanan sonrasında ise serbest bırakılan TJA aktivisti Gülcihan Şimşek hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Rosa Kadın Derneği soruşturması kapsamında 24 Mayıs’ta “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Gülcihan Şimşek hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

Şimşek’in yargılandığı davanın 3’üncü duruşması, Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Şimşek’in hazır bulunduğu duruşmada dosyanın tamamlandığını belirten iddia makamı, esas hakkındaki mütalaayı mahkeme heyetine sundu.

Savcı, gizli tanığın ifadelerini dayanak sayarak Şimşek’in KCK’nin üst yapılanmasında yer aldığını, TUHAD-FED’in toplantılarına katıldığını, TJA içerisinde faaliyet yürüttüğünü ve KCK’nin üst kademelerinden gelen talimatları yerine getirdiğini iddia etti.

Mütalaada, Şimşek’in KHK ile kapatılan KJA’nın üyesi olduğu ve Diyarbakır’da yapılan basın açıklaması, yürüyüş ile toplantılara katıldığı belirtilerek, sanığın eylemlerinin süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk arz ettiği ileri sürülerek dolayı 7 buçuktan yıldan 15 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

Savunmasını Kürtçe olarak yapan Şimşek ise, mütalaayı kabul etmediğini belirterek, beraat talebinde bulundu.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Şimşek ve avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmaları için bir sonraki duruşmayı 31 Mart 2021 tarihine erteledi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Görevden alınan belediye eşbaşkanı Rojda Nazlıer'e 9 yıl hapis
Sonraki Haber
'Trans yağ' gıdadan değil etiketten çıkarılıyor