Ana SayfaDünyaTrump’ın veto ettiği tasarı yine onaylandı

Trump’ın veto ettiği tasarı yine onaylandı

HABER MERKEZİ – Trump’ın veto ettiği ve Türkiye’ye yaptırımları da öngören ABD 2021 savunma bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde bir kez daha onaylandı. Senato’dan da aynı şekilde geçeceği beklenen tasarının Trump’ın veto duvarını aşacağı tahmin ediliyor.

ABD Temsilciler Meclisi, görev süresi 20 Ocak’ta dolacak olan Başkan Donald Trump’ın veto ettiği Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını öngören 2021 savunma bütçe tasarısını yeniden onayladı.

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 322 vekil ‘evet’ oyu verirken, 87 vekil ise ‘hayır’ oyu kullandı.

Oylanmak üzere Senato’ya gönderilen tasarının burada da Trump’ın veto yetkisini aşacak şekilde en az 3’te 2 çoğunlukla geçmesi bekleniyor.

740 milyar dolarlık savunma bütçe tasarısı Kongre’nin her iki kanadından da bu şekilde geçerse yasalaşacak.

Böylelikle Trump’ın görev süresi içindeki ‘veto yetkisini aşan ilk yasa tasarısı’ olarak da kayıtlara geçecek.

ABD Başkanı Trump, aralık ayı başında Kongre’de kabul edilen 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını 23 Aralık’ta veto etmişti.

Türkiye’ye yaptırımlar

Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması için gerekli yetkilendirme yapılması dahil pek çok yaptırım ve düzenleme yer alıyor.

Savunma bütçesi tasarısında, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında, Rusya ile önemli boyutta bir işlem olarak kabul edildi ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, Başkan’ın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların ‘ithal edilen malları’ kapsamaması istendi.

Ancak Trump yönetimi söz konusu CAATSA yaptırımlarını Türkiye’ye uyguladığı için yeniden yaptırım uygulanması beklenmiyor.
Önceki Haber
Temelli: Roboski için adaletin yerine gelmesini sağlayacağız
Sonraki Haber
RSF: 2020'de en az 50 gazeteci öldürüldü