Ana SayfaCezaevleriYüksel eylemi davası: Hasta tutuklu Mahmut Konuk’a tahliye

Yüksel eylemi davası: Hasta tutuklu Mahmut Konuk’a tahliye

HABER MERKEZİ – KHK ile ihraç edildikleri için eylem yapan ve tutuklanan Yüksel eylemcilerinin ilk duruşması görüldü. Hasta tutuklu Mahmut Konuk ve Armağan Özbaş tahliye edilirken, dört kişinin tutukluluk haline devam kararı verildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde “İşimizi geri istiyoruz” eylemi düzenleyen ve 22 Ağustos’ta tutuklanan Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Armağan Özbaş ve Mahmut Konuk’un ilk duruşması Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Mahmut Konuk Adana Kürkçüler F Tipi, Acun Karadağ ve Alev Şahin’in Kayseri Bünyan Kadın Kapalı, Mehmet Dersulu Bolu F Tipi Kapalı ve Armağan Özbaş’ da Kırıkkale Keskin Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Tutuklu Nazan Bozkurt ise duruşmaya katılmadı.

“TEM mahkemeye bu kişileri tutuklayın talimatı verdi”

Tutuklu Mahmut Konuk savunmasında, “Benim yapmış olduğum eylemler haklı ve meşrudur. Toplumun önemli bir kesimi de bu eylemlere desteğini sunmuştur. Bu dava daha önce aynı kişilere 2018 yılında açıldı ve mükerrerdir. O dosyada tutuksuz yargılanırken bu dosyada tutuklu olarak yargılanmamızın tek sebebi tem şube müdürlüğünün bu konuda adli makamlara dönük talimat niteliğindeki yeni fezlekesidir. TEM Şube Müdürlüğü mahkemeye adeta bu kişileri tutuklayın talimatı vermiştir” dedi.

“İşimizi Geri İstiyoruz” eylemleri sırasında polis tarafından yerlerde sürüklenerek serbest bırakıldığını kaydeden Konuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hiçbir resmi işlem yapmadan beni serbest bıraktıklarına ilişkin dosyaya delil sunmuyor. Malatya SES şube başkanı KHK ile işten atıldıktan sonra hayatını kaybetti. Bundan tam bir sene sonra OHAL komisyonu işine iade kararı aldı. Peki şimdi soruyorum; OHAL Komisyonu, başkanın hayatını da iade edebilecek mi?

Konuk, suçlamaların asılsız olduğunu belirterek, tahliyesini istedi.

“Yüz yüze savunma yapmak istiyorum”

Tutuklu sanıklardan KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin de “Benim savunmam hazır ancak SEGBİS yöntemiyle ne heyetinizi ne de diğer sanıkları sağlıklı bir şekilde duymam-görmem mümkün değildir. Bu sebeple hayatımı etkileyecek bu dosyaya ilişkin yüz yüze savunma yapmak istiyorum” diyerek, savunma yapmadı.

Tutuklu yargılanan Armağan Özbaş ise Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalıştığı dönemde bireysel bir şekilde hak mücadelesinde olan Yüksel eylemcilerine destek verdiğini belirterek tahliyesini talep etti.

Savunma yapan Acun Karadağ da, SEGBİS ile savunma hakkının ihlal edildiğini belirterek, “Mahkeme huzurunda savunma yapmak istiyorum. Ciddi sağlık sorunlarım bulunmakla birlikte, kalp pili ile hayatımı idame ettiriyorum. Tahliyemi istiyorum” dedi.

Söz alan Mehmet Dersulu ise Covid-19 tedbirleri alınarak, mahkeme salonunda hazır bulunmasının mümkün olduğunu, SEGBİS ile yüz yüzelik ve doğrudan ilkesinin ihlal edildiğini belirterek, mahkeme salonunda savunma yapma talebini dile getirerek, tahliyesini talep etti.

Ardından söz alan Av. Fatih Gökçe, şunları söyledi:

SEGBİS ile savunma yapmayı istemeyen müvekkillerimizin bu şekilde savunmalarının alınmak istenmesi adil yargılanma hakkının ihlalidir. Müvekkil Nazan Bozkurt’un SEGBİS ile bu duruşmaya bağlanamaması bile müvekkillerin taleplerinin ne kadar yerinde olduğunun göstergesidir.

Müvekkiller yapmış olduğu barışçıl gösteriler sebebiyle açılan toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet davalarında onlarca beraat kararı verilmiştir. Bunların 15 tanesini mahkemenize sunuyorum. Bu kararların hepsinin gerekçesinde yapılan eylemlerin barışçıl şekilde gerçekleştiği belirtilmiştir. Bu eylemleri bir örgütle bağlantılı gösterilmesi gerçeğin çarpıtılmasından başka bir şey değildir.

Bir sonraki duruşmada 27 Ocak’ta

Avukat Refik Atalay da müvekkillerinin kaçma, delil karartma şüpheleri bulunmadığını, kendileri soruşturma kapsamında ifade vermeye gittiğini ancak savcılığın ifade almadığını belirterek, tutuklu yargılanan müvekkillerinin beraatını istedi.

Savunmalar ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Armağan Özbaş ve Mahmut Konuk’un adli kontrol şartı ile tahliyesine, dört kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Davanın bir sonraki duruşması 27 Ocak 2021 tarihine erteledi.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Anne Klein Kadın Ödülü avukat Canan Arın’a
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisi: Vaka sayısı 69 milyonu aştı