Ana SayfaDünya‘Zengin ülkeler Covid-19 aşısını stok yapıyor, yoksul ülkelere yeterli aşı verilemeyecek’

‘Zengin ülkeler Covid-19 aşısını stok yapıyor, yoksul ülkelere yeterli aşı verilemeyecek’

HABER MERKEZİ – Halkların Aşı İttifakı isimli oluşum, varlıklı ülkelerin Covid-19 aşısını stoklamaya başladığını, bu yüzden de en yoksul ülkelerin aşılamada güvenli bir düzeye ulaşamayacağını ifade etti.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Oxfam, ve Adalet Şimdi (Global Justice Now) örgütlerinin de içinde bulunduğu Halkların Aşı İttifakı adlı oluşum, Covid-19 aşısının dünyanın her yerine eşit şekilde dağıtılmadığını açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ittifak, varlıklı ülkelerin aşıyı stoklamaya başladığını belirtti. Bu yüzden 70’e yakın düşük gelirli ülkede nüfusun ancak onda biri aşılanabilecek.

Üstelik bu tahmin, Oxford-AstraZeneca’nın ürettiği aşıların yüzde 64’ünü gelişmekte olan ülkelere vereceği sözünü de hesaba katarak yapıldı.

Covax adıyla bilinen aşı adaleti örgütlenmesi 700 milyon doz aşının, başvuran en düşük gelirli 92 ülkeye dağıtılmasını güvence altına aldı.

Yoksul ülkelerin nüfusuna yetecek aşı olmadığını kaydeden ittifak, daha fazla üretim yapılabilmesi için aşı üreticisi şirketlerin teknolojilerini paylaşmaları çağrısında bulundu.

İttifakın tespitlerine göre zengin ülkeler, şu anda denemeleri tamamlanmamış ya da onay bekleyen aşıların kullanıma girmesi durumunda, nüfuslarına yetecek aşıyla yetinmeyip bunun üç katını stoklamış durumdalar.

Örneğin Kanada’nın nüfusuna beş kez yetecek kadar aşı ısmarladığı belirtildi.

Nature.com’un verilerine göre ise Kanada’nın toplam siparişlerinin nüfusun ihtiyacının sekiz katı olduğunu gösteriyor.

Dünya nüfusunun yalnızca yüzde 14’ünü barındıran zengin ülkelerin şu anda en gelecek vaad eden aşıların yüzde 53’ünü sipariş ettikleri ifade edildi.

Konuya ilişkin konuşan yardım kuruluşu Oxfam’ın sağlık politikasından sorumlu olan Anna Marriott, “Hiç kimse içinde yaşadığı ülke ya da cebindeki para yüzünden hayat kurtaran bir aşıdan mahrum olmamalı. Fakat bir şeyler radikal şekilde değişmezse dünya çapında milyarlarca insan yıllarca güvenli ve etkili bir Covid-19 aşısına erişemeyecek” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Af Örgütü’nden Türkiye’ye helikopterdeki işkence soruları
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.