Ana SayfaGüncel5 gündür haber alınamıyor: Gökhan Güneş nerede?

5 gündür haber alınamıyor: Gökhan Güneş nerede?

HABER MERKEZİ – İstanbul’da 20 Ocak günü işyerinin önünden kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Gökhan Güneş’in akıbeti halen bilinmiyor.

Gökhan Güneş, 20 Ocak Çarşamba günü öğle saatlerinde İstanbul Başakşehir’deki işyerinin yakınındaki otobüs durağında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

Sosyalist bir işçi olan 23 yaşındaki Güneş’ten beş gündür haber alınamıyor.

Kaçırılma anına ait kamera görüntüleri olmasına rağmen yetkililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmaması ise endişeleri artıyor.

Ne oluyor?

Gökhan Güneş’ten haber alınamaması üzerine ailesi, ilk olarak İkitelli’deki Şehit Zeki Kaya Polis Karakolu’na giderek başvurdu. Ancak polisler aile ile ilgilenmedi.

Bunun üzerine aile, 21 Ocak’ta savcılığa başvurdu. Kamera görüntülerinin incelenmesini ve çocuklarının bulunmasını istedi. Fakat savcılık da herhangi bir adım atmadı.

Girişimleri sonuçsuz kalan aile, daha sonra kendi imkanlarıyla Gökhan Güneş’in akıbetini öğrenmeye çalıştı.

İETT kamera kayıtlarında yapılan incelemede, Güneş’in 79 FY hattına bindiği tespit edildi. Otobüsün içindeki kamera görüntüleri Gökhan Güneş’in, Başakşehir’deki işyerinin önünde indiğini gösteriyordu.

Gökhan’ın çalıştığı inşaat firmasının kamera görüntüleri de incelendiğinde, kaçırıldığı kesinleşmiş oldu.

Kamera görüntülerinde, işyerine 50 metre uzaklıktaki Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında Gökhan Güneş’in inmesinin ardından etrafını bir grubun sardığı ve zorla durağın önünde bekleyen araca bindirdikleri görülüyor.

Kaçırıldığı anlaşıldıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nü arayan Gökhan Güneş’in avukatlarına “Burada yok” ve “Hakkında herhangi bir arama kararı” yok yanıtları verildi.

Güneş ailesi kendi imkanlarıyla buldukları kamera görüntülerini yetkililere ulaştırsa da, bu girişimler de karşılıksız kaldı.

Bu arada aile, İETT otobüsünün içindeki görüntüleri kendilerine veren kişilerle ilgili soruşturma başlatıldığını öğrendi.

Otobüs içindeki kamera görüntülerinin aileye veren İETT yetkililerinin, 79FY hattının dış kamera kayıtlarını ise vermediği de belirtildi.

Sosyal medyada “#GökhanGüneşNerede” ve “#GökhanGüneşiBırakın” etiketleriyle Güneş için kamuoyu yaratılmaya çalışılırken, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’ne başvuruda bulunan Gökhan Güneş’in ailesi bir basın açıklaması yaparak çocuklarının akıbetini sordu.

Farklı zamanlarda ise Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Galatasaray Lisesi, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi ve İkitelli’deki Zeki Kaya Polis Karakolu önünde eylemler yapıldı. Bu eylemlerde “Gökhan’ı sağ aldınız, sağ istiyoruz” diyen Güneş ailesi fertlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına aldı.

Ailesi, yakınları ve hak savunucuları, Gökhan Güneş’in akıbetini öğrenene kadar eylemlerini sürdürmeye devam edeceklerini vurguluyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstanbul'da HDP ilçe binasına polis baskını
Sonraki Haber
Francisco Casavella’nın Türkçedeki ilk romanı: “Eğlencelerin Sırrı”