Ana SayfaGüncel6 gün önce kaçırılan Gökhan Güneş bulundu

6 gün önce kaçırılan Gökhan Güneş bulundu

HABER MERKEZİ – İstanbul’da 20 Ocak günü işyerinin önünden kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Gökhan Güneş, bu sabah saatlerinde kendi imkanlarıyla evine döndü. Konuya ilişkin bir açıklama yapan hukuk kurumları, “Yoldaşlarımızın, müvekkillerimizin kaçırılmasına, kaybedilmesine izin vermeyeceğiz” diye vurguladı. Gökhan Güneş de ilerleyen saatlerde bir açıklama yapacak.

20 Ocak günü İstanbul Başakşehir’de işyerine gittiği sırada zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığına ilişkin görüntü kayıtları ortaya çıkan Gökhan Güneş, ailesi ve arkadaşlarının mücadelesi sonucu bulundu.

ETHA, sabaha karşı saat 06.00 civarında gözleri kapalı şekilde Bahçeşehir’de bırakılan Gökhan Güneş’in, kendi olanakları ile ailesinin evine döndüğünü belirtti.

Sosyalist bir işçi olan Gökhan Güneş’in kaçırılmasından sonra açılan “#GökhanGüneşNerede” adlı sosyal medya hesabından ise Güneş ailesinin evinden çekilmiş bir fotoğraf paylaşıldı.

Öğle saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu’nun da bulunduğu hukuk kurumları, “Gökhan’ı devlet kaçırdı, birleşik mücadele ile hep beraber aldık” diye vurguladı.

Ortak basın açıklamasında, “Gökhan Güneş, bugün sabah saatlerinde ailesi ile birlikte yaşadığı eve gelebilmişse, bu günlerdir hiç durmadan ‘Gökhan Güneş nerede?’ diyenlerin başarısıdır” denildi.

Eylemde konuşan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil de “Kaçıranları, kaybetmeye çalışanları, arkadaşımıza günlerce işkence yapanları tanıyoruz. Herkesi ele geçirmeye, susturmaya çalışıyorlar ama buradayız. Yoldaşlarımızın, müvekkillerimizin kaçırılmasına, kaybedilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Güneş’in halası Zübeyde Güneş ise dayanışma içinde olanlara teşekkür etti ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde detaylı açıklama yapılacağını söyledi.

Ne oldu?

Gökhan Güneş’ten haber alınamaması üzerine ailesi, ilk olarak İkitelli’deki Şehit Zeki Kaya Polis Karakolu’na giderek başvurdu. Ancak polisler aile ile ilgilenmedi.

Bunun üzerine aile, 21 Ocak’ta savcılığa başvurdu. Kamera görüntülerinin incelenmesini ve çocuklarının bulunmasını istedi. Fakat savcılık da herhangi bir adım atmadı.

Girişimleri sonuçsuz kalan aile, daha sonra kendi imkanlarıyla Gökhan Güneş’in akıbetini öğrenmeye çalıştı.

İETT kamera kayıtlarında yapılan incelemede, Güneş’in 79 FY hattına bindiği tespit edildi. Otobüsün içindeki kamera görüntüleri Gökhan Güneş’in, Başakşehir’deki işyerinin önünde indiğini gösteriyordu.

Gökhan’ın çalıştığı inşaat firmasının kamera görüntüleri de incelendiğinde, kaçırıldığı kesinleşmiş oldu.

Kamera görüntülerinde, işyerine 50 metre uzaklıktaki Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında Gökhan Güneş’in inmesinin ardından etrafını bir grubun sardığı ve zorla durağın önünde bekleyen araca bindirdikleri görülüyordu.

Kaçırıldığı anlaşıldıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nü arayan Gökhan Güneş’in avukatlarına “Burada yok” ve “Hakkında herhangi bir arama kararı” yok yanıtları verildi.

Güneş ailesi kendi imkanlarıyla buldukları kamera görüntülerini yetkililere ulaştırsa da, bu girişimler de karşılıksız kaldı.

Bu arada aile, İETT otobüsünün içindeki görüntüleri kendilerine veren kişilerle ilgili soruşturma başlatıldığını öğrendi.

Otobüs içindeki kamera görüntülerinin aileye veren İETT yetkililerinin, 79FY hattının dış kamera kayıtlarını ise vermediği de belirtildi.

Sosyal medyada “#GökhanGüneşNerede” ve “#GökhanGüneşiBırakın” etiketleriyle Güneş için kamuoyu yaratılmaya çalışılırken, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’ne başvuruda bulunan Gökhan Güneş’in ailesi bir basın açıklaması yaparak çocuklarının akıbetini sordu.

Farklı zamanlarda ise Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Galatasaray Lisesi, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi ve İkitelli’deki Zeki Kaya Polis Karakolu önünde eylemler yapıldı. Bu eylemlerde “Gökhan’ı sağ aldınız, sağ istiyoruz” diyen Güneş ailesi fertlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına aldı.

Son olarak İstanbul Adliyesi önünde ailesi ve arkadaşları tarafından nöbet eylemi başlatıldı.

“Gökhan Güneş’in, istihbarat görevlileri veya Terörle Mücadele Polisleri tarafından gözaltında tutulduğunu” savunan ailesi, arkadaşları ve hak savunucuları, Güneş’in akıbetini öğrenene kadar eylemlerini sürdürmeye devam edeceklerini vurguluyordu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanları ikinci kez gözaltına alındı
Sonraki Haber
Dünya rekor düzeyde buzul kaybediyor