Ana SayfaManşet‘Abakarov’un üvey babasının polislikten ihraç edilmesi çemberi daralttı’

‘Abakarov’un üvey babasının polislikten ihraç edilmesi çemberi daralttı’

HABER MERKEZİ – Dersim’de bir yıldan uzun süredir haber alınamayan Gülistan Doku’nun ailesinin avukatı Ali Çimen, Zainal Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Yücel’in meslekten ihraç edilmesiyle çemberin daraldığını savundu. Soruşturmanın daha da derinleşmesini beklediklerini kaydeden Çimen, Yücel hakkında açılan kamu davası 28 Ocak’ta yapılacağını söyledi.

Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’dan hala bir iz yok.

21 yaşındaki Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili soruşturma devam ederken geçtiğimiz gün baş şüpheli konumda yer alan Zaynal Abakarov’un üvey babası polis Engin Yücel, meslekten ihraç edilmişti.

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, Yücel’in “gizli kalması gereken kişiye özel bilgileri sosyal medya üzerinden ifşa ettiği” gerekçesiyle ihraç edilmesiyle birlikte şüpheliler etrafındaki çemberin daraldığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Eylem Akdağ ile Cahit Özbek’e konuşan Çimen, ilk günden beri etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini vurguladı.

Gülistan’ın intihar ettiği iddiasının bilirkişiden gelen raporlarla tamamen çürüdüğünü ve Gülistan’a ait kişisel bilgileri paylaşması sonucunda ihraç edilen Engin Yücel’in şüpheli konumunun arttığını dile getirdi.

‘Şüpheli ciddi anlamda soruşturulmadı’

Ali Çimen

Çimen, kişisel bilgileri ele geçirip, yayması ve bunu kamu görevi sıfatıyla yapması nedeniyle Yücel hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatarak şunları söyledi:

O soruşturma kapsamında açığa alınmıştı. Bu ihraç edilmeyle birlikte artık dosya da bir gelişme var, yargılamalar başladığı için bizde umut oluştu. Peki dosyamızın şüphelisi bu suçu neden işledi? Gülistan’ı neden intihara meyilli biri olarak gösterdi? Bunun nedeni nedir? Demek ki bundan bir çıkarı var, bunun böyle bilinmesini istedi.

Her suçlunun bir amacı vardır, bir amaca yönelir. Bu kişinin odak olduğu anlaşıldı, o yüzden titiz bir şekilde araştırılması gerekir. Dosyada savcılığın bir talimatı vardı; bu kişiyi, hareketlerini araştırın demişti, o zaman tanıktı dosya da ve kolluk sadece telefon açarak tek cümlelik araştırma yaptı. Ciddi anlamda o kişi soruşturulmadı, bu kararla birlikte bu soruşturmanın daha da derinleşmesini bekliyoruz.

‘Soruşturmada sonuca ulaşacağız’

Bu konuyla ilgili Yücel hakkında açılan kamu davası duruşmasının 28 Ocak’ta yapılacağını belirten Çimen, sonuca ulaşacaklarına inandıklarını belirtti.

İç içe geçen bir soruşturmaydı ve birleştirip yürütülmesi gerekirdi. Duruşmada bunu da talep edeceğiz. Bunun asıl ana davamıza etkisi var. Yücel, ana davada bir algı oluşturmak için bunu yaptı. Etkin ve etkili bir soruşturma dosyamızda yapılmadı ama yavaş yavaş da olsa artık yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Şüpheliler için çember daralıyor. Ağır aksak da olsa soruşturma yürüyecek. Gülistan’ın en son görüşmesi baş şüpheliyle oldu ve fiziki saldırıya maruz kaldı. Yürüttüğümüz hukuk mücadelesi ve kadınların mücadelesiyle ilerleme sağlanıyor. Ben inanıyorum ki Gülistan’ın akıbeti ortaya çıkacak, soruşturmada sonuca ulaşacağız.
Önceki Haber
Tedavi hakkı engellenen ağır hasta tutuklu 38 kiloya düştü
Sonraki Haber
Erdoğan, eski Cumhuriyet Başsavcısı Fidan'ı AYM'ye atadı