Ana SayfaDünyaABD’nin 46. Başkanı Biden, Beyaz Saray’da

ABD’nin 46. Başkanı Biden, Beyaz Saray’da

HABER MERKEZİ – Joe Biden, ABD Kongresi’ndeki törende yemin ederek ülkenin 46’ıncı başkanı oldu. Törende yaptığı konuşmada “Tüm Amerikalıların başkanı olacağım” ifadelerini kullanan Biden, yemin töreni kapsamındaki etkinliklerin ardından Beyaz Saray’a geçti.

ABD’nin 46’ncı başkanı seçilen Joe Biden için Kongre binasında yemin töreni düzenlendi.

Kongre binasının batı cephesinde kurulan platformda yemin töreni yapıldı.

Covid-19 salgını nedeniyle yemin töreni alanına sınırlı sayıda insan alındı.

Yaklaşık bin davetlinin katıldığı törende, eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da eşleriyle hazır bulundu.

Törene görev süresi dolan Donald Trump katılmazken, başkan yardımcılığını Kamala Harris’e devreden Mike Pence da katıldı.

Kapitol Binası’na giden yol boyunca, ABD’lileri temsil etmesi için binlerce ABD bayrağı koyuldu.

Biden, Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris ile birlikte yemin etmek üzere Kongre binasına geldi.

Yemin töreninde Lady Gaga ABD ulusal marşını okudu.

Ardından Kamala Harris, ABD’nin ilk kadın ve ilk siyah başkan yardımcısı olarak yemin etti.

Fotoğraf: AFP

Harris’in yemininden sonra Jennifer Lopez,  ‘This Land Is Your Land’ ve ‘America the Beautiful’ şarkılarını söyledi.

Daha sonra Biden, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts’ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil’e el basarak yemin etti.

50 yıllık siyasi kariyeri boyunca senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil’i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy’den sonra ABD’nin ikinci Katolik başkanı oldu.

Fotoğraf: Getty Images

Yemin ettikten sonra Biden, ilk konuşmasını yaptı.

Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.

Biz hayatta kalmak için mücadele veriyoruz. Siyasi ırkçılığın, aşırıcılığın, ülke içi terörün ötesine geçmeye çalışıyoruz. Bu zorlukları yenebilmek için, Amerika’nın ruhunu yeniden iyileştirebilmek için kelimelerin ötesine geçmemiz gerekiyor. Birliğe ihtiyacımız var.

Düşmanlarımızla, nefretle, aşırıcılıkla, hukuksuzlukla, şiddetle, hastalıklarla, işsizlikle mücadele etmek için bir arada olmamız gerekiyor.

Bugün ABD olarak zorlukları karşılamalıyız. Böyle olursa zorluklarla karşılaşmayacağımızın garantisini veriyorum. Şu anda olduğumuz yerde, hepimiz, birbirimizi dinlemeye başlamalıyız. Birbirimize saygı göstermeliyiz. Her anlaşmazlık savaş nedeni olmamalı.

Kapitol binası iş savaş dönemlerinde yapıldı. O günlerde bile başarılı olduk. Ayakta kaldık. Anlaşmazlıklar bölünmemize neden olmamalı. Ben tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Bana destek vermeyenler için de mücadele edeceğime söz veriyorum. Vatandaşlar olarak görevlerimiz var, anayasamızı korumak, gerçeği korumak ve yalanlara karşı mücadele etmek.

Birçok Amerikalının endişeleri olduğunu görüyorum. Sizi anlıyorum ama bugün bölünmenin zamanı değildir. Çevrenizdekiler aynı haberleri aynı kaynaklardan almak zorunda değil. Liberallere karşı muhafazakarlar, şehirde yaşanlara karşı kırsalda yaşayanlar, empati kurmalıyız.

Salgına karşı bir ülke olarak mücadele etmeliyiz. Biz bu salgını hep beraber atlatacağız. Kongrede çalışan bütün meslektaşlarıma şunu söylüyorum; dünya bizi izliyor, o yüzden sınırlarımızın ötesindekilere şunu söyleyeyim: ABD zorlu durumlardan daha güçlü çıktı.

Dünyayla yeniden ilişki kuracağız. Barış için tekrar önemli bir müttefik olacağız. Çok şey atlattık. Başkan olarak sizden isteyeceğim tek şey, salgında hayatını kaybeden insanlar için saygı duruşunda bulunmak. Aralarında komşularınız, meslektaşlarınız da vardır. Geride kalanlar için sessizce dua edelim.

Anayasayı, demokrasimizi koruyacağım, Amerika’yı savunacağım. Her şeyi size hizmet etmek için yapacağım. Çıkarlarım için değil, ülkemin çıkarları için yapacağım. Korkuyla değil, bölünmeyle değil, onuru ve ahlakı kurtarmak için. Bu bizi ileriye götüren hikaye olsun. Tarihin çağrısına yanıt verdiğimiz hikaye olsun. Hukukun ve adaletin ölmediğini, aksine yükseldiğini görelim. İlk görevimize başlıyoruz.

Konuşmanın ardından Başkan, Başkan Yardımcısı ve eşleri, (TSİ) 21.40’ta askeri kıtayı selamladı.

Ardından (TSİ) 22.25’te Biden ve Harris eşleriyle Arlington Ulusal Mezarlığı’ndaki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koydu.

Biden, yemin töreni kapsamındaki etkinliklerin ardından Beyaz Saray’a geçti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Madrid’de patlama: Ölü ve yaralılar var
Sonraki Haber
Kadınlardan 'tahliye' çağrısı: Onlar ölmemek için öldürdüler