Ana SayfaCezaevleriAçlık grevi için Adalet Bakanı’na çağrı

Açlık grevi için Adalet Bakanı’na çağrı

HABER MERKEZİ – ‘Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu’, Öcalan’a dönük tecrit ile cezaevlerindeki baskıların sona ermesi talebiyle başlatılan açlık grevleri konusunda Adalet Bakanı’nı gerekenleri yapmaya çağırdı.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesinin yanı sıra cezaevlerindeki kötü muameleye son verilmesi talebiyle cezaevlerinde 27 Kasım 2020’de başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi devam ediyor.

Eyleme ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Tabipler Birliği (TTB), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından kurulan “Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu”, İHD Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, açlık grevlerinin şimdiye kadar 107 cezaevine yayıldığını kaydetti.

‘Tecride son verilmeli’

İmralı Cezaevi’ndeki uygulamalara değinen Türkdoğan, şöyle dedi:

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslar için daha önce de açlık grevleri yapılmış, bu grevlerin etkisi ile tecrit geçici olarak kaldırılmış, ancak 7 Ağustos 2019 tarihinden beri görüş yasakları yeniden devreye girmiştir. Bu durum BM Mandela Kurallarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na aykırıdır. Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce yasal olmayan bu uygulamaya son verilmeli, gerek avukat gerekse aile görüşleri yaptırılmalıdır.

Resmi kurumlara çağrı

Türkdoğan, cezaevlerinde devam eden işkence, kötü muamele ve hasta tutukluların tedavi edilmemesine dair yaşanan hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için Adalet, İçişleri ile Sağlık bakanlıkları, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaları çağrısında bulundu.

‘Adalet Bakanı adım atmalı’

Açlık grevinin sürdüğü cezaevlerinde düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, protokollere uygun beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, tıbbi bakımlarının yapılması gerektiğini dile getiren Türkdoğan, şunları söyledi:

Daha önceki açlık grevi süreçlerinde de tıbbi olarak yapılacaklar ceza infaz kurumlara iletilmiş olup bu prosedürlere uyulması sağlanmalıdır. Biz aşağıda imzası bulunan hak, hukuk ve sağlık örgütleri sayısı 107’ye ulaşan hapishanelerde süresiz ve dönüşümlü açlık grevi yapan mahpusların sağlıklarının tehlikeye girmemesi için Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumları hak ihlallerinin sonlandırılması ve tecridin kaldırılması için bir an önce adım atmaya davet ediyoruz.

Açlık grevi sürecini yakından izlemek için oluşturduğumuz İzleme Koordinasyonu olarak merkezi ve yerel düzeyde gerekli girişimlerde bulunacak, bu durumu raporlayarak demokratik kamuoyunun oluşmasına katkı sunacağız.
Önceki Haber
Halk sanatçılarına ‘Neden nefes okudunuz?’ linci
Sonraki Haber
Temsilciler Meclisi’nden Trump hakkında azil kararı