Ana SayfaCezaevleriAçlık grevleri 40’ıncı günde: ‘Tecrit derhal kaldırılmalı’

Açlık grevleri 40’ıncı günde: ‘Tecrit derhal kaldırılmalı’

HABER MERKEZİ – Binlerce siyasi tutuklunun “tecridin sonlandırılması” talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 40’ıncı gününde. İstanbul Bakırköy’de destek eylemi yapan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, “Tecridin kaldırılması” çağrısında bulundu.

Cezaevlerindeki siyasi tutukluların, “PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde süreklileşen tecridin sonlandırılması” talebiyle, kendilerine yönelik salgın sürecinde artan hak ihlallerini de protesto amacıyla başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi sürüyor.

Gruplar halinde beşer gün boyunca sürdürülen eylem 40’ıncı gününde.

27 Kasım’dan bu yana sekiz grupta üç bine yakın tutuklunun açlık grevinde yer aldığı ve bu sayının günbegün arttığı aktarılıyor.

Bu arada HDP, DBP, HDK ve TJA üyeleri ile MATUHAY-DER temsilcilerinin, açlık grevlerine ilişkin Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde yapmak istedikleri eyleme izin verilmedi.

Bakırköy Kaymakamlığı tarafından salgına yönelik kısıtlamalar gerekçe gösterilerek engellenen eylem nedeniyle kısa bir açıklama yapan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, yasağa tepki gösterdi.

Gülüm, İmralı’da başlatılan ve tüm Türkiye’ye yayıldığını belirttiği tecridin derhal kaldırılmasını talep etti:

İmralı tecridi bu ülkedeki barışın önündeki en büyük engeldir. Bu ülkede savaş koşulları devam ediyorsa, müzakereden vazgeçilmesi yeniden savaş politikalarına dönülüyor olmasından kaynaklıdır. Tecridin bir an önce kalkması, avukat aile ve diğer görüşlerin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Buradan bir kez daha tecridin kaldırılmasını talep ediyor ve bu ülkenin geleceği ile oynamayın diyoruz.
Önceki Haber
Kaftancıoğlu’na pergola fotoğrafından 10 buçuk yıl hapis istendi
Sonraki Haber
Hedef gösterilen LGBTİ+ aktivistlere gözaltında cinsel şiddet tehdidi