Ana SayfaGüncelAKP’den Başbuğ, Sağlar ve Ataklı hakkında suç duyurusu

AKP’den Başbuğ, Sağlar ve Ataklı hakkında suç duyurusu

HABER MERKEZİ – AKP il başkanları eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski CHP’li vekil Fikri Sağlar ve gazeteci Can Ataklı hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski CHP Milletvekili Fikri Sağlar ve gazeteci Can Ataklı hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

AKP’nin il başkanlıkları 81 ilde eş zamanlı olarak adliyeye gidip Fikri Sağlar’ın “Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var”, İlker Başbuğ’un “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi” ve Can Ataklı’nın ”Tayyip Erdoğan’ın gitmesi için çok büyük bir halk öfkesinin olması lazım” yönündeki açıklamalarıyla ilgili üç isim hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından basın açıklaması yapan AKP İl Başkanı Bayram Şenocak, “Demokrasinin kalbi milli iradeye, onun taşıyıcısı siyaset kurumuna ve nihayetinde bizatihi demokrasimize, partimize ve seçilmiş Cumhurbaşkanımıza yönelik bir saldırı olarak görüyor ve hukukun bize verdiği hakları kullanarak, suç duyurusunda bulunmak suretiyle, milletimize ve tarihe karşı görevimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz” dedi.

İlker Başbuğ ne demişti?

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda şunları demişti:

Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu.

Fikri Sağlar ne demişti?

Eski Kültür Bakanı ve CHP Milletvekili Fikri Sağlar, katıldığı bir televizyon programında, “Türbanlı bir hâkimin karşısına çıktığım zaman adaleti yerine getireceği konusunda kuşkum var” demişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu sözleri nedeniyle Sağlar hakkında, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan soruşturma başlatmıştı.

Can Ataklı ne demişti?

Gazeteci Can Ataklı ise YouTube kanalında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı:

Tayyip Erdoğan seçimle gider mi? Bana göre hayır. Tayyip Erdoğan’ın artık seçimle bu ülkenin başından gitmesi bana pek mümkün görünmüyor. Ne demek seçimle gitmez? O zaman darbe mi olacak?

Darbe ihtimalini en az görenlerdenim. Teknik açıdan darbe yapmak çok zor. Tayyip Erdoğan’ın gitmesi için çok büyük bir halk öfkesinin olması lazım. Ekonomik bir dalgalanma olabilir.

Ne zaman ki, ona en büyük desteği veren cahilleştirilmiş ve yoksullaştırılmış halka ekmek veremez hale gelirse, o zamanki öfke çok farklı olur. İkincisi, büyük bir doğal afet, büyük bir deprem, başka bir doğal felaket. Ama en korkuncu da Türkiye’nin bir askeri başarısızlık elde etmesi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kadıköy’de bir araya gelen öğrencilerden kesintisiz eylem kararı
Sonraki Haber
Dört gündür kayıptı: Müzisyen Deniz Ayaz öldürülmüş halde bulundu