Ana SayfaGüncelAntep’teki Kobani protestoları davasında yedi kişiye müebbet

Antep’teki Kobani protestoları davasında yedi kişiye müebbet

HABER MERKEZİ – Antep’te beş kişinin yaşamını yitirdiği 2014 yılındaki Kobani protestolarına ilişkin açılan davada, yedi kişiye müebbet hapis cezası verildi.

IŞİD’in Kobani’ye saldırısı döneminde 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında Antep’teki protestolarda yaşamını yitiren beş kişi ile yaralan 42 kişiye ilişkin açılan davada karar çıktı.

Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 kişi hakkında açılan davanın 5 Ocak’ta yapılan karar duruşmasında, yedi kişiye müebbet hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre mahkeme, kardeş ve amca çocukları olan Ayhan, İmam, İbrahim, Mehmet ve Muhittin Işık ile Mehmet Caymaz ve İzzet Nas’a “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan müebbet hapis cezası verdi.

Aynı sanıklara ayrıca “Görevli memura görevini yaptırmamak için direnme”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamak” ve “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Kanuna muhalefet” suçlarından toplam 3 yıl 6 ay 14’er gün hapis cezası verildi.

Haklarında mahkumiyet kararı verilen yedi sanık hakkında tutuklama kararı verilirken, duruşmaya katılan tek sanık olan Ayhan Işık tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Aynı dosyadaki üç kişinin ise beraatine karar verildi.
Önceki Haber
Erdoğan: Darbe döneminin izlerini büyük ölçüde ortadan kaldırdık
Sonraki Haber
CHP'li Tanrıkulu'ndan Demirtaş’a ziyaret