Ana SayfaEkolojiArıları öldüren pestisitlerin kullanım süresi uzatıldı

Arıları öldüren pestisitlerin kullanım süresi uzatıldı

HABER MERKEZİ – Aralık 2020’de kullanım süreleri dolan ve arılara zarar veren neonikotinoid grubuna ait iki aktif madde için Tarım ve Orman Bakanlığı 1 yıl daha kullanım izni verdi.

Türkiye’de arılarda nüfus kaybına neden olan neonikotinoid grubu aktif maddeler, 11 sivil toplum kurumunun çabasıyla 2018 yılında yasaklanmış, bu gruba ait iki aktif madde (thiamethoxam ve imidacloprid) için kullanım sınırlaması getirilmiş, izin verilen alanlarda da bir son kullanım tarihi belirlenmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 26 Aralık’ta açıkladığı karar ile thiamethoxam aktif maddesinin sera ve tohum uygulamalarında, imidacloprid naktif maddesinin ise sera ve tohum uygulamalarına ilave olarak, fideleri bandırma yöntemi ile kullanımı, palmiyede Palmiye Kırmızı Böceği ve çimde Haziran Böceği’ne karşı kullanımının Aralık 2021 tarihine kadar devam edeceğini duyurdu.

Neonikotinoidler ölüm saçıyor

Uludağ Üniversitesi Arıcılık Geliştirme-Uygulama ve Araştırma Merkezi, yıllardır senelik yüzde 20 civarında seyreden arı ölüm oranının bazı bölgelerde yüzde 70’lere kadar çıktığını ve genel olarak arı ölümlerinin arttığını belirtiyor.

Bilimsel araştırmalar özellikle neonikotinoid sınıfı pestisitlerin arılar üzerinde hem doğrudan öldürücü etkileri olduğunu hem de sinir sistemlerini etkileyerek felç, hafıza kaybı, öğrenme yetisi bozukluğu gibi dolaylı yollardan da arılara zarar verdiğini gösteriyor.

Nikotin mekanizması temelli bu pestisitler canlıların sinir sistemini etkiliyor. Söz konusu pestisitler arılarda “Koloni Çöküş Sendromu” adı verilen ölümlere neden oluyor.

Bu kimyasallar, bitkilerin sadece tohumlarına uygulansa da, bitki büyürken pestisitler bitkinin bünyesinde kalmaya devam ediyor. Bitkiyle temas eden arılar ve böcekler de zehirlenerek ölüyorlar.

Yapılan araştırmalar neonikotinoid içeren pestisitlerin, arıların yanı sıra özellikle kuş, kelebek ve suda yaşayan omurgasızları da etkilediğini ortaya koyuyor.

Türkiye’de 2012-2016 yılları arasında yapılan bir çalışmada Trakya’da, özellikle de Tekirdağ ve Edirne’de toplanan ayçiçeği tarlalarının toprak örneklerinin yüzde 25’inde ve ayçiçeği çiçek numunelerinin yüzde 35’inde imidacloprid aktif maddesi tespit edilmişti.

Aynı çalışmada çiçek örneklerinin yarıya yakınındaki kalıntının ise arıların zehirlenmesine neden olabilecek düzeyde olduğu anlaşılmıştı.

İsviçre’de yapılan bir araştırmada ise dünyanın farklı bölgelerindeki yerel üreticilerden 198 bal örneği toplandı. Bu balların yüzde 75’inde, (teker teker bakıldığında AB ve ABD’deki yasal limitlerin altında kalsa dahi) neonikotinoid sınıfı pestisitlerin kalıntılarına rastlandı.

Zehirsiz Kampanya: Karar iptal edilmeli, arılar yaşamalı

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın neonikotinoid grubu iki aktif madde için aldığı kullanım sürelerini uzatma kararının iptal edilmesini istiyor.

Arılara, kelebeklere, kuşlara ve daha pek çok canlıya zarar veren neonikotinoid sınıfı pestisitlerin tamamen yasaklanması, Türkiye’de biyoçeşitliliğin korunması ve gıda güvenliğimiz için atılacak en temel ve vazgeçilmez adım.

İnsan, doğadaki canlılardan yalnızca biri. Doğayı incitmeden, bozmadan, zehirlemeden üretmek, doğanın döngüsel mantığıyla düşünerek evrendeki sayısız canlıyla uyum içinde yaşamak mümkün.

23 Kasım 2019 tarihinde 100’ü aşkın kurum ve inisiyatifin oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı tarafından başlatılan ‘Zehirsiz Kampanya’nın talepleri şöyle:

  1. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlenen ve tarımda kullanılan 9 etken madde (ethoprophos, beta-cyfluthrin, zeta-cypermethrin, fenamiphos, formetanate X formetanate hydrochloride, tefluthrin, zinc phosphide, glyphosate, malathion) öncelikle ve acilen yasaklansın.
  2. Pestisitlerin tamamının 2030 yılına kadar yasaklanması, doğa dostu, zehirsiz yöntemlerle tarımsal üretim yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli adımlar atılsın; doğa dostu tarım yöntemleri ve bu yöntemlerle tarım yapan küçük üreticiler desteklensin; üreticileri doğa dostu, zehirsiz yöntemler kullanmaya teşvik edecek politikalar uygulansın.
  3. Türkiye’de tarım ve gıda ürünlerinde kullanılan pestisitlerle ilgili denetimler artırılsın, elde edilen denetim sonuçlarıyla ilgili şeffaflık sağlansın.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Albayrak döneminden iki bakan yardımcısı görevden alındı
Sonraki Haber
"Demirtaş tahliye edilmeli, Berberoğlu tekrar yargılanmalı"