Ana SayfaGüncelBahçeli, HDP hakkında süratle kapatma davası açılmasını ‘istedi’

Bahçeli, HDP hakkında süratle kapatma davası açılmasını ‘istedi’

HABER MERKEZİ – MHP lideri Bahçeli, ‘Kobani’ iddianamesi temel alınarak HDP hakkında süratle kapatma davası açılmasını istedi, “Aksi halde MHP gereğini yapacak” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklama ile Yargıtay’a HDP’nin kapatılması yönünde çağrıda bulundu.

Bahçeli, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 6-8 Ekim Kobani eylemlerine ilişkin iddianameyi temel alarak, HDP hakkında süratle kapatma davası açmasını istedi.

MHP lideri Bahçeli, aksi taktirde partisi tarafından “gereğini yapacaklarını” belirtti.

‘Kobani’ iddianamesinin Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin, “bölücülükle ve terörizmle hesaplaşmak adına tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmesi” gerektiğini savunan Bahçeli, iddianamedeki 108 siyasetçiden biri olan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ise ‘terörist’ dedi.

“Hiç kimse demokrasi ve özgürlük kisvesiyle 6-8 Ekim şiddet olaylarının faillerini aklamaya, haklı çıkarmaya kalkışmamalıdır” diye belirten Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bilhassa 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanan ve hukuken açık ihbar niteliği taşıyan iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabilecektir. Şayet kapatma davasının açılması tavını kaybedip tavsamaya havale edilirse Milliyetçi Hareket Partisi Siyasi Partiler Kanunu’nun 100’üncü maddesine müzahir olarak gereğini zamanı geldiğinde inanmışlıkla yapacaktır.

100. madde ne diyor?

Bahçeli’nin işaret ettiği Siyasi Partiler Yasası’nın 100. maddesi, siyasi partiler hakkında kimlerin, nasıl dava açabileceğini düzenliyor.

Söz konusu maddeye göre, bir siyasi partinin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı resen dava açabildiği gibi Adalet Bakanı’nın talebi üzerine ya da bir siyasi partinin talebi üzerine açılabileceği hükme bağlanıyor.

Davanın bir siyasi parti tarafından açılması ise “Bu partinin son milletvekili genel seçimlerine katılmış olması, TBMM’de grubu bulunması, ilk büyük kongresini yapmış olması, partinin merkez karar ve yönetim kurulunun üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu ile dava açılmasının istenmesi yolunda karar alınmış bulunması ve istemin parti adına parti genel başkanı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak yapılmış olması gerekir” hükmüne bağlıyor.

Bu maddeye göre MHP’nin dava açma yeterliliği bulunuyor.


Karınca, BBC Türkçe
  'Kobani' iddianamesi: IŞİD cinayetinden de HDP’liler sorumlu tutuldu 
  HDP'den 'Kobani iddianamesi' yorumu: Mizah dergilerine kapak olur
  Demirtaş'tan Saray'a gönderme: Uçum'un yerine Yerlikaya da atanabilirmişÖnceki Haber
Ümitcan Uygun tutuklandı
Sonraki Haber
Direnişlerinin 1000'inci günü: Gözaltına alınan Cargill işçileri serbest