Ana SayfaPolitikaBismil kayyumunun erkek şiddetine çözümü ‘Evlilik Okulu’

Bismil kayyumunun erkek şiddetine çözümü ‘Evlilik Okulu’

HABER MERKEZİ – Bismil Belediyesi kayyumunun başlattığı “Evlilik okulu”nda, “Etkili iletişim, öfke kontrolü, empati, ben dili, sağlıklı ebeveyn ilişkileri, dinimizde evlilik ve aile hayatı” gibi konuları yer alıyor. HDP Bismil Belediye Meclis Üyesi Şükran Bulut, bu ‘okulun’ kadınları eve hapsetme ve biat ettirme projesi olduğunu söyledi.

Diyarbakır Bismil Belediyesi kayyumu, giderek artan erkek şiddeti ve kadın cinayetlerinin önüne geçmenin yolunu “Evlilik Okulu”nda buldu.

Kayyum, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Evlilik Okulu” projesi protokolünü 9 Ocak’ta imzaladı.

Bugün eğitimlerin başlatılacağı okulun hedefi, “çiftleri evlilik konusunda eğitmek” olarak açıklandı.

3 hafta sürecek eğitimde, “Etkili iletişim, öfke kontrolü, empati, ben dili, sağlıklı ebeveyn ilişkileri, dinimizde evlilik ve aile hayatı, evlilikte ibadetin yeri ve önemi, temizlik ve hijyen, sağlıklı beslenme, aile bütçesi hazırlama ve sürdürülebilirliği, doğru alışveriş usulleri ve dinimizde israf, güvenli internet ve dolandırıcılardan korunma” gibi konular yer alacak.

‘Amaç kadını hiçleştirme ve yok sayma’

Şükran Bulut

Projeye ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Eylem Akdağ’a konuşan Halkların Demokratik Partili (HDP) Bismil Belediye Meclis Üyesi Şükran Bulut, eğitimle biat eden kadın yaratılmak istendiğini belirtti.

“Evlilik okulu” ile asıl amacın kadını hiçleştirme ve yok sayma olduğunu vurgulayan Bulut, şunları söyledi:

Bu projeyle kadın eve hapsedilmek isteniyor. Yıllardır kadın emeğiyle yapılan kazanımları boşa çıkarmak istiyorlar. Maksat birilerine rant ve çıkar sağlamak. Evli çiftlere veya yeni evlenecek çiftlere bir şey öğretmek değil amaçları, asıl amaç kadınların din ve ideoloji üzerinden misyon ve rollerini belirlemek. ‘Biat edeceksin, bulaşık yıkayacaksın, çocuğuna bakacaksın sen evlisin, evde kalacaksın’ onların temel anlayışı budur.

“AKP ve kayyum zihniyeti birdir” diyen Bulut, AKP’nin 18 yıllık iktidarı süresince kadına yönelik taciz, tecavüz, şiddet ve ölümün zirveye ulaştığını ifade etti.

Kayyumun da ilk saldırdığı yerlerin kadın alanları olduğunu dile getiren Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

Toplumun taleplerine yönelik açtığımız yerleri kapatıp nikah salonları açıyorlar. 26 dönümlük bağ ile kooperatif çalışmamız vardı ve bununla 50 aileye istihdam sağlayarak komünal yaşamı kuracaktık fakat kayyum gelir gelmez bunlara da el attı. Bu hareketler zihniyetlerini ortaya çıkarıyor. Erk zihniyetin zirvede olduğu bu dönemde şiddete karşılık kadınlara sabır etmeyi, erkeğe itaat etmesini hedefliyorlar. Fakat Bismil’deki bütün kadınlar bunun bilincinde ve asla izin vermeyeceğiz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İran sınırında beş kolber çığ altında  
Sonraki Haber
Erkek şiddetinden hayatta kalan Rukiye'den yetkililere: Öldüğümüzle kalıyoruz