Ana SayfaGüncelBoğaziçi öğrencileri: Kayyumla yapılacak pazarlığı kabul etmiyoruz

Boğaziçi öğrencileri: Kayyumla yapılacak pazarlığı kabul etmiyoruz

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, rektörlüğe atanan Melih Bulu’yu protesto etmek için yine alanlardaydı. Mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan öğrenciler, “Kayyumlarla yapılacak hiçbir pazarlığı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Kuruluşundan bu yana AKP içinde çeşitli görevlerde yer alan, 2015 yılında ise İstanbul’dan milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı eylemler sürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bugün Güney Kampüsü’nde bir araya gelerek, rektörlük binasına yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşte, “Fikre artık yeter tahakkümünüz, Yaşanır pek güzel tagallübbsüz!” pankartı açan öğrenciler, yürüyüş boyunca “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Melih Bulu rektörümüz olamaz”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları attı.

Yürüyüş sonrası öğrenciler adına açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Özgür Özdemir, eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk üniversiteler isterken, kayyum rejiminin kendilerini diplere çekmeye çalıştığını söyledi.

Üniversitelerde özgürce düşünüp tartışıp bilgi üretebilecekleri bir ortam hayal ettiklerini dile getiren Özdemir, “Öğrencilerin sadece eğitim almakla kalmadığı, karşılaşmalar yaşadığı, hayatın karmaşık, zorlu ve keyifli olduğunu gördüğü bir mekân. Tüm bunlar içinde eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite için çabalıyorduk. Söz, yetki ve kararın üniversitenin tüm bileşenlerine ait olmasını istiyorduk” dedi.

Özdemir, hayalleri ve çabalarının üniversite kapısına vurulan kelepçelerle tutsak edilmek istenildiğini vurguladı.

Bu duruma bir günde gelmedik. OHAL KHK’larıyla üniversitelerden yüzlerce akademisyen ihraç edildi. Kayyum rejimi demokratik ve hukuki teamüllerin yerini aldı. Demokrasinin asgari şartlarından biri olarak kabul edilen seçimler dahi hiçbir meşruiyet kaygısı duyulmadan ortadan kaldırıldı. Üniversitemiz, mahallemiz ve hayallerimiz polis ablukası ve gece yansı kırılan kapıların gölgesi altında.

Özdemir, bütün üniversitelerde rektörlerinin atanmasını değil, üniversite bileşenlerince seçilmesini isteyerek, şöyle dedi:

Kayyumlarla yapılacak hiçbir pazarlığı kabul etmiyoruz. Piyasa için değil toplum için bilgi üreten eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite istiyoruz. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.
Önceki Haber
Direnişlerinin 1000'inci günü: Gözaltına alınan Cargill işçileri serbest
Sonraki Haber
HDP'den Bahçeli açıklaması: Anayasal suç işleniyor