Ana SayfaEğitimBoğaziçi’ndeki eylem sonrası ikinci operasyon: 14 gözaltı

Boğaziçi’ndeki eylem sonrası ikinci operasyon: 14 gözaltı

HABER MERKEZİ – AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör yapılmasına tepki amacıyla düzenlenen eyleme katılanlara dönük ikinci polis operasyonu yapıldı. İstanbul’daki ev baskınlarında 14 kişi gözaltına alındı.

AKP’nin kuruluşunda yer alan ve 2015 yılında bu partinden milletvekili aday adaylığını açıklayan Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması 4 Ocak günü üniversitenin Güney Kampusu’nda protesto edilmişti.

Polisin sert müdahalesine rağmen öğrenciler saatler süren eylemde Bulu’nun istifa etmesini ve demokratik seçimle rektör belirlenmesini talep etmişti.

Eylem sonrası hükümet ve yandaş medyanın hedef göstermesi sonucu dün 22 öğrenci gözaltına alınırken, bugün de sabah saatlerinde İstanbul’daki birçok eve baskın düzenlendi.

DHA’da yer alan habere göre; protestolar sırasında “2911 sayılı Kanun’a muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlarını işledikleri tespit edilen öğrencilere dönük 6 adrese eş zamanlı baskın yapıldı.

Özel harekat polislerinin de katıldığı baskınlarda en az 14 kişi gözaltına alındı.

Valilik eylemlere yasak getirdi

Öte yandan İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bugün gerçekleştireceği rektör protestosunun yasaklandığını, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplantı, yürüyüş ve gösteri yasağı getirildiğini duyurdu.

Valilik yasağa gerekçe olarak ise Covid-19 salgınını gösterdi.

https://twitter.com/AliYerlikaya/status/1346675831620382720?s=20
Önceki Haber
Dünyada 600'den fazla gazeteci 'Corona' nedeniyle hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Brett McGurk Orta Doğu’daki görevine geri dönüyor