Ana SayfaGüncelCHP ve İYİ Parti’den ortak ‘Millet İttifakı’ açıklaması

CHP ve İYİ Parti’den ortak ‘Millet İttifakı’ açıklaması

HABER MERKEZİ – ‘Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerden CHP ve İYİ Parti, ortak açıklama yaparak ‘mücadeleye devam ettiklerinin’ mesajını verdi.

AKP-MHP ortaklığındaki ‘Cumhur İttifakı’na karşı muhalefet partilerinden bazıları tarafından oluşturulan ‘Millet İttifakı’ içinde yer alan CHP ve İYİ Parti’den ortak açıklama yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz’un ortak yazılı açıklamasında, “Millet İttifakı üyesi partilerimizin ilkeli ve kararlı yol yürüyüşü büyük emek ve mücadeleyle devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Diken’de yer alan habere göre iki partinin Türkiye’nin geleceğinin şekillenmesi noktasında da yan yana durduğu belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

Millet İttifakı, demokratik hukuk devletine olan bağlılık, evrensel insan hakları ilkelerine saygı, Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve milletimizin değerlerini koruyup kollama inancıyla bugünlere gelmiştir. Kurulan bu birliktelik ve yürüdüğümüz meşakkatli yol, demokrasi dersleriyle doludur.

Açıklamada, 2018 seçimleri öncesinde “İYİ Parti seçime girmesin diye demokrasiye kumpas kurulduğu” savunularak, bunun, CHP’nin 15 milletvekili hamlesiyle aşıldığı anımsatıldı.

İYİ Parti ile CHP’nin birlikte girdiği 2019 yerel seçimlerinde, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda büyükşehir belediyesinin, ‘Millet İttifakı’nın adayları tarafından kazanıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Unutulmasın ki bu önemli sonuçlar, ülkemizin geleceği adına mücadele veren Genel Başkanlarımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Meral Akşener’in liderliğinde bir memleket masası çerçevesinde başarılmıştır. İlk genel seçimlerde yurttaşlarımızın desteğiyle Millet İttifakı iktidarı kurulacak, iktidarımızda güçlendirilmiş parlamenter sistem, bağımsız ve tarafsız yargı tesis edilerek, kuvvetler ayrılığının yok edildiği tek adam rejimi sona erdirilecektir. Bu bağlamda ittifak üyesi partilerimizin ilkeli ve kararlı yol yürüyüşü büyük emek ve mücadeleyle devam etmektedir. Genel başkanlarımızın özveri ile ülkemiz adına attıkları cesur adımlara, partilerimizin kurumsal mücadelesine saygı ve destek açısından hepimiz kullanacağımız kelimeleri özenle seçmek ve dikkatli olmak gibi bir görevle yükümlüyüz. Her iki partimizin de Türkiye sevdası ve verdikleri demokrasi mücadelesi her şeyin üzerindedir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
62 kişiyi taşıyan yolcu uçağının yeri tespit edildi
Sonraki Haber
18 yıllık AKP iktidarında 800'den fazla gazeteci tutuklandı