Ana SayfaGüncelCHP’li Tanrıkulu’ndan Demirtaş’a ziyaret

CHP’li Tanrıkulu’ndan Demirtaş’a ziyaret

HABER MERKEZİ – Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘Kobani’ iddianamesinin hukuki bir belge olmadığını söyledi ve Demirtaş’ın mesajını iletti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde ziyaret etti.

Ziyarete ilişkin açıklama yapan Tanrıkulu, uzun zamandır görüşme için izin alamadığını ve yeni yılda Demirtaş ile ilk kez görüştüğünü belirterek, “Siyasetçi kimliğimden daha öte kendisi ile uzun yıllara dayanan dostluğum ve meslektaşım olması nedeniyle aynı zamanda buradayım” dedi.

Demirtaş’ın mesajını da ileten Tanrıkulu’nun açıklaması şöyle:

Her zaman olduğu gibi de cesaretle ve umutla mücadele edeceğini ve dayanışma içinde olacağını, herkese bu duygularla selamlarını iletti. Türkiye’deki yargının durumunu ben de biliyorum kendisi de biliyor. Kendisi aynı zamanda Ankara Hukuk Fakültesi mezunu, çok iyi bir hukukçu. Türkiye’de bu ortamda bir yargı düzeninin olmadığının, tarafsız ve bağımsız bir yargı düzeninin olmadığının çok farkında ve o farkındalıkla kendisi ile ilgili kamu gücünü kullanmaya yetkili olan siyasetçilerin hangi sözleri söylediğini ve bunları yargı üzerinde nasıl etki yaptığını çok iyi biliyor.

Aynı zamanda yargının yakın zamanda verdiği kararların, hazırlanan iddianamenin de çok farkında. Önümüzde süreç var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesinin gerçekten sadece Türkiye ile ve Selahattin Demirtaş ile ilgili değil, Avrupa’daki kamu düzeni ile ilgili olarak, insan hakları düzeni ile ilgili olarak vermiş olduğu çok önemli bir karar var. O karara karşı siyaset kurumunun ve yargının gösterdiği direnç var, o direnç üzerine hazırlanan bir hukuki belge olmayan Kobani iddianamesi var. Tümünü içerde birlikte sohbet ettik, değerlendirdik. Bunlarla ilgili olarak düşüncelerini avukatları vasıtasıyla açıklayacak zaten. Ben buradan Edirne’den kendisinin dostluk mesajını, sağlık mesajını ve dayanışma ve cesaret mesajını bir kez daha iletiyorum.
Önceki Haber
Antep’teki Kobani protestoları davasında yedi kişiye müebbet
Sonraki Haber
12 dilde Hurmüz ve Şimuni Diril için çağrı