Ana SayfaGüncelHDP’den Bahçeli açıklaması: Anayasal suç işleniyor

HDP’den Bahçeli açıklaması: Anayasal suç işleniyor

HABER MERKEZİ – MHP lideri Bahçeli’nin HDP hakkında süratle kapatma davası açılması çağrısına yanıt veren HDP, “Bahçeli yargı üzerinde baskı kurarak anayasal suç işliyor” dedi.

HDP’den, Yargıtay’a partilerine yönelik ‘kapatma’ davası açılması için çağrıda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yanıt geldi.

Partinin Hukuktan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede tarafından kaleme alınan yazılı açıklamada, MHP liderinin yargı üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

Devlet Bahçeli, iktidar ortağı olmasının gücünü kullanarak, açıklamalarıyla HDP hakkında kapatma davası açması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na açıkça talimat vermekte ve yargı üzerinde baskı oluşturmaktadır.

“Bahçeli açıkça Anayasa suçu işlemektedir” diyerek sözlerini sürdüren Dede, açıklamasının devamında Türk Ceza Kanunu’ndan (TCK) kimi maddeleri sıraladı:

Anayasa’nın ‘mahkemelerin bağımsızlığı’ başlıklı 138’inci maddesi açıktır:

MADDE 138- Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

Bahçeli yazılı açıklamasında ayrıca henüz iddianame aşamasında olan, yargılaması başlamamış olan, kesinleşmiş bir hukuki karar bulunmayan ‘6-8 Ekim’ davasıyla ilgili olarak da yargıyı yönlendirmekte ve baskı kurmaktadır.

Bu da adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu kapsamındadır. 5237 sayılı TCK’nın 288. Maddesi şöyledir:

Madde 288 – (1) Görülmekte olan bir davada veya yapılmakta olan bir soruşturmada, hukuka aykırı bir karar vermesi veya bir işlem tesis etmesi ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunması için, yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı hukuka aykırı olarak etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunan kişi, elli günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılır.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Dede, “Bahçeli’nin HDP ve Demirtaş hakkında anayasal suç işlemeye kadar varan hezeyanları duydukları korkunun göstergesidir” diye de belirtti.

Yargıyı göreve davet ettiklerini belirten Dede, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Adalet Bakanına, aynı zamanda Meclis Başkanına Anayasaya, demokrasiye ve parlamentonun iradesine sahip çıkma ve yargıya talimat niteliğindeki bu tutum karşısında tavır alma çağrısı yapıyoruz.

Açıkça ayrımcılık yapan, nefret söylemi kullanan, bölücülük yapan, halkı kin ve nefrete sürükleyen Bahçeli’nin bu tutumunun takdirini de halka bırakıyoruz.

Ne oluyor?

Devlet Bahçeli (Fotoğraf: Reuters)

Devlet Bahçeli, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 6-8 Ekim Kobani eylemlerine ilişkin iddianameyi temel alarak, HDP hakkında süratle kapatma davası açmasını istedi.

MHP lideri Bahçeli, aksi taktirde partisi tarafından “gereğini yapacaklarını” belirtiyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bilhassa 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanan ve hukuken açık ihbar niteliği taşıyan iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabilecektir. Şayet kapatma davasının açılması tavını kaybedip tavsamaya havale edilirse Milliyetçi Hareket Partisi Siyasi Partiler Kanunu’nun 100’üncü maddesine müzahir olarak gereğini zamanı geldiğinde inanmışlıkla yapacaktır.
Önceki Haber
Boğaziçi öğrencileri: Kayyumla yapılacak pazarlığı kabul etmiyoruz
Sonraki Haber
İstanbul'da Cuma günü kar yağışı bekleniyor