Ana SayfaGüncelKaçırılan iki kişi için açıklama: JİTEM benzeri yapılanmalar

Kaçırılan iki kişi için açıklama: JİTEM benzeri yapılanmalar

HABER MERKEZİ – İHD, kaçırıldığı iddia edilen ve 18 aydır haber alınamayan Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan ihraç Yusuf Bilge Tunç ile bir aydır kayıp olan eski Başbakanlık raportörü Hüseyin Galip Küçüközyiğit için açıklama yaptı. İHD Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, devlet içindeki JİTEM benzeri yapılanmalara işaret etti.

Kayıp ve kaçırılma vakalarının son 4 yılda arttığına dikkat çeken İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Kaçırılan Güneş’i bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede?” diye sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD), son günlerde devlet bağlantılı kesimlerce kaçırılan kişiler hakkında Ankara’daki genel merkez binasında basın toplantısı yaptı.

Toplantıya, 29 Aralık 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan ve kaçırıldığı iddia edilen eski Başbakanlık raportörü Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızı Nursena Küçüközyiğit, İstanbul’da kaçırılan ve beş gün sonra serbest bırakılan Gökhan Güneş’in halası Zübeyde Güneş ile Hak İnisiyatifi yöneticileri de katıldı.

Açıklamada konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, zorla kaybetmenin insanlığa karşı suç olduğunu ifade etti.

Son dört yılda kaçırılma, kaybetme olaylarının arttığına dikkat çeken Türkdoğan, “İHD olarak buna karşı ailelerle beraber mücadele ediyoruz, mücadelelerini kesintisiz devam ettiren Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri topluma güç oluyor” dedi.

Hala ulaşılamayanlar var

Öztürk, 2019 yılında Salim Zeybek, Gökhan Türkmen, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Mustafa Yılmaz’ın zorla kaçırılarak yedi ay alıkonulduğunu hatırlattı.

Türkdoğan, “Bu kişilerin bulunmasından yaklaşık bir ay kadar sonra 6 Ağustos 2020 tarihinde zorla kaybedildiği ileri sürülen Yusuf Bilge Tunç ile ilgili yapılan tüm başvuru ve uğraşlara rağmen hala haber alınamamıştır” diye ekledi.

‘Görülmeyenler’e seslendi

İstanbul’da kaçırılan fabrika işçisi Gökhan Güneş’in ağır işkencelere maruz kaldığına değinen Türkdoğan, “Kendilerine ‘Görünmeyenler’ diyorlar, yeniden eski JİTEM benzeri uygulamalar ile karşı karşıyayız. Görünmeyenlere seslenmek istiyorum, görünüyorsunuz kameralara takılıyorsunuz. Bu ülkede insanlar nasıl kaçırılıyor? İçişleri Bakanlığı buna nasıl sessiz kalıyor? Sessiz kalamazsınız” dedi.

Tunç ve Küçüközyiğit nerede?

6 Ağustos 2019’dan bu yana kendisinden haber alınamayan KHK’lı Savunma Sanayi Müsteşarlığı personeli Yusuf Bilge Tunç ile yaklaşık bir aydır kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunan Türkdoğan, devamında şunları söyledi:

Güneş’i bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede? Güneş’e işkence uygulayanları yargılayın. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bu vakaları araştırmalı, sessiz kalamazlar. Yürütme organı, yasamayı denetleme görevini yerine getirmeli. Kağıt üstünde denetleme yapmaktan vazgeçin. İnsanların işkenceye maruz kalmasını engelleyin, bu sizin göreviniz.

‘Babamın işkence gördüğünü düşünüyorum’

Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızı Nursena Küçüközyiğit ise 29 Aralık 2020 tarihinde babasıyla yaptıkları telefon konuşmasında yılbaşını beraber geçirmek için Kocaeli’ne geleceğini söylediğini, ancak gelmediğini ve o günden bu yana hiçbir şekilde kendisine ulaşamadıklarını söyledi.

Kocaeli Bekirpaşa Karakolu’na 31 Aralık günü babasının kaybolduğu yönünde ihbarda bulunduğunu ifade eden Küçüközyiğit, süreci şöyle özetledi:

Aynı zamanda CİMER’e başvurduk, savcılığa da suç duyurusunda bulunduk. Her yerde kameralar olmasına rağmen bulunmuyor. Gökhan Güneş işkence gördüğünü anlattı. Babamın da aynı şeyleri yaşadığını düşünüyorum. Bir ay geçti her geçen gün bizim için daha yıpratıcı oluyor. Sosyal medyadan baskı yapmaya çalışıyoruz, hukuksal yollarda bir dönüş alamadık. Duyarlı herkes yardım etmeli.

‘Gökhan enkaz gibi geldi eve’

Kamuoyu baskısı ve kamera görüntüleri sayesinde serbest kalan Gökhan Güneş’in halası Zübeyde Güneş ise “Biz günlerdir Gökhan’ı ararken çok yıprandık. Yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Gökhan’ın olayının bitmiş olarak görmüyoruz. Bu tacizlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Enkaz gibi geldi eve, fiziki ve psikolojik olarak yıpranmış durumda. Delili bulduğumuz için bize hesap soranlar, delilleri nereden bulduğumuz değil Gökhan’ı arasalardı daha çabuk bulurduk. Hukuk mücadelemiz devam edecek” dedi.
Önceki Haber
Antalya'da fırtına: Ağaçlar devrildi, havalimanına inişler iptal edildi
Sonraki Haber
Zonguldak'ta çatıdan düşen işçi hayatını kaybetti