Ana SayfaDünyaKongre seçimleri onayladı: Biden resmen ABD başkanı

Kongre seçimleri onayladı: Biden resmen ABD başkanı

HABER MERKEZİ – ABD Kongresi, 3 Kasım 2020’deki seçimlerde Donald Trump’ın karşısında en fazla delegenin oyunu toplayan Demokrat Partili Joe Biden’ın zaferini onayladı. Dünkü son hamlesi de sonuçsuz kalan Trump, açıklama yaparak başkanlığı devredeceğini söyledi.

Dün toplanan ancak Donald Trump’ın çağrısı üzerine Senato binasını basan eylemciler nedeniyle tamamlanamayan ABD Kongresi toplantısı sona erdi.

ABD Kongresi, 3 Kasım 2020’de yapılan seçimlerin Seçiciler Kurulu sonucunu onayladı.

Böylelikle seçimlerde mevcut Başkan Donald Trump’ın 232 delegesine karşı 306 delege oyu toplayan Demokrat Partili Joe Biden, 14 Aralık’ta Seçiciler Kurulu’nun onayının ardından Kongre’den de resmi onayı almış oldu.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlık ettiği Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ortak oturumunda her bir eyaletten seçici delegelerin oyları alfabetik sırayla sayıldı.

İtirazlar reddedildi

Sayım sırasında Pennsylvania ve Arizona eyaletlerinden gelen sonuçlara Kongre’nin her iki kanadından bazı Cumhuriyetçiler itiraz etti.

İtiraz iki kanattan en az birer üyenin desteğini aldığı için geçerli sayıldı ve bunun üzerine ortak oturuma ara verilerek hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da bu itirazlar tartışıldı.

Her iki itiraz girişimi de yapılan oylamalarda reddedildi.

Başka eyaletlerin sonuçlarına itiraz gelmemesi üzerine, seçici delegelerin oylarının sayımı sonucunda Biden’ın zaferi onaylandı.

Sonucu açıklayan Mike Pence, Joe Biden’ın ABD Başkanı, Kamala Harris’in ise Başkan Yardımcısı seçilmek için gereken delege oyuna ulaştığını ve 20 Ocak’ta görevlerine resmen başlayacaklarını duyurdu.

Trump sonunda kabul etti

Sosyal medya hesapları ‘şiddeti teşvik ettiği’ için askıya alınan Trump bu gelişme üzerine yazılı açıklama yaptı.

“Seçim sonuçlarına hiçbir şekilde katılmasam ve gerçekler beni doğrulasa da, 20 Ocak’ta düzenli bir geçiş olacak” diyen Trump, Biden’ın başkanlığının tescillenmesinin ‘başkanlık tarihindeki en iyi birinci dönemin sonunu temsil ettiğini’ savundu.

Trump, “Sadece yasal oyların sayılması mücadelemizi devam ettireceğimizi hep söyledim. Bu durum başkanlık tarihindeki en iyi birinci dönemin sonunu temsil etse de Amerika’yı yeniden büyük yapma mücadelemiz için sadece başlangıç” dedi.

Trump’ın kışkırtması ağıra mal oldu

ABD başkanlık seçimlerini onaylayan Kongre oturumu geçmiş yıllarda rutin ve törensel bir havada geçerken, bu yıl Trump’ın kışkırtması sonucu büyük olaylara sahne oldu.

Biden’in zaferini kabullenemeyen Trump, dün Washington’da düzenlediği mitingin ardından taraftarlarına Kongre binasına yürümeleri çağrısı yapmıştı.

Göstericilerden bazıları Kongre’deki barikatları aşarak genel kurul salonuna kadar girerken, senatörler gizli servis tarafından güvenli yerlere kaçırıldı.

Kongre binası önünde ve içindeki olaylarda toplam dört kişi hayatını kaybetti, 52 kişi ise tutuklandı.
Önceki Haber
Van'da tutuklu gazetecilerden mesaj: Bu hepinizin davası
Sonraki Haber
'Kürt Mitoloji Sözlüğü' ile 'Dünya Sistemi ve Afrika' kitapları raflarda