Ana SayfaGüncel‘Kürt Mitoloji Sözlüğü’ ile ‘Dünya Sistemi ve Afrika’ kitapları raflarda

‘Kürt Mitoloji Sözlüğü’ ile ‘Dünya Sistemi ve Afrika’ kitapları raflarda

HABER MERKEZİ – Aryen Yayınevi, Immanuel Wallerstein’in “Dünya Sistemi ve Afrika” ile Ramazan Çeper’in “Kürt Mitolojisi Sözlüğü” kitaplarını okuyucu ile buluşturdu.

Aryen Yayınevi, iki yeni kitap yayımladı.

Yıllardır cezaevinde bulunan Yazar Ramazan Çeper’in kaleme aldığı “Kürt Mitolojisi Sözlüğü” ve Ata Mert Binicioğulları’nın çevirisiyle Immanuel Wallerstein’in “Dünya Sistemi ve Afrika” kitabı raflarda yerini aldı.

704 sayfalık “Kürt Mitolojisi Sözlüğü”nde yazar mitolojik isim veya olayları güncel kültürle ilişkili bir bağlamda ele alarak, her mitolojik isim için olmasa da, elden geldiğince aktarılan mitolojik isim, olay ve durumların hangi evrimsel aşamalardan geçerek günümüze ulaştıkları ve günümüzde toplumsal kültür, inanç, gelenek veya davranışlar içerisinde nasıl yansımasını bulduklarını anlatıyor.

Böylece okuyucu bin yıllar öncesinin inanç ve geleneklerinin günümüz kültürü içerisinde izdüşümlerini, yansımalarını öğreniyor.

Çeper, kitabında proto Kürtlerin inanç ve kültürlerinin hangi aşamalardan geçerek günümüze ulaştıklarının yanı sıra, Kürt toplumsal varlığının şekillenmesinde hangi faktörlerin temel yapılar olarak yer aldığını görünür kılmak için de çabalıyor.

Alfabetik sıraya göre isim ve olayları kaleme alan Çeper, “Mitolojinin sis perdesinin ardından tarihsel gerçeklere işaret ettiği gerçeğinden hareketle tarihsel kültür, inanç ve geleneklerin öğrenilmesinde yeni bir pencere açması umuduyla ve okuyucunun, bir tarih ve antropoloji çalışmasını okur gibi okuması ve feyz alması dileğiyle” diyor.

Ayrıca Çeper’in şimdiye dek yayımlanmış 12 eseri bulunuyor.

“Dünya Sistemi ve Afrika”

Aryen Yayınevi’nin okuyucuyla buluşturduğu diğer bir kitap ise Immanuel Wallerstein’in “Dünya Sistemi ve Afrika”.

Wallerstein bu kitabında, otuz sene önce Afrika’nın dünya ekonomisindeki rolü üzerine kaleme aldığı denemelerinden yola çıkarak Afrika meselesini “Kapitalist Dünya Sisteminin Yapısal Krizi”, “Kimlik Politikalarının Yükselişi” ve “Afrikalı Düşünürlerin Bakış Açıları” gibi üç temel başlık altında tartışıyor.

Yazar, kitabın içeriğine ilişkin şunları ifade ediyor:

Neredeyse beş yüz yıldır modern dünyayı şekillendiren kapitalist sistemden, halefi olacak sisteme veya sistemlere tekil dönüşüm sürecinde olduğumuza inanıyorum. Bu yapısal kriz bir 30-40 yıl daha devam edecek. İki muhtemel sonuç var; biri, şu an yaşadığımız sistemden daha iyi, diğeri daha kötü. Sonucu tahmin etmek imkânsız; ama mücadeleyi çözümleyebilir ve bunu etkilemeye çalışabiliriz. Biri William G. Martin’le beraber olmak üzere bu dünya çapındaki yapısal krizin Afrika’ya etkisini çözümlemeye çalıştığım dört deneme yazdım.

Ardından, geçtiğimiz otuz yılda öne çıkan bir siyasi duruş olan kimlik siyasetine dönüyorum. Sadece Afrika’ya özgü olmayan kimlik siyaseti, dünya sistemindeki her yerin siyasi mücadelelerinin merkezinde. Bu yaklaşımın Afrika’ya özgü açmazlarını dünya sistemi bağlamında değerlendirdiğim dört deneme yazdım. Son altı denemede Afrikalı düşünürlerin hem dünya sistemindeki hem Afrika’daki güncel meseleler hakkında çözümlemeleri üzerine kafa yordum.
Önceki Haber
Kongre seçimleri onayladı: Biden resmen ABD başkanı
Sonraki Haber
‘Kobani’ iddianamesi kabul edildi