Ana SayfaGüncelSağlık Bakanlığı haritasında Alevi köyleri fişlendi

Sağlık Bakanlığı haritasında Alevi köyleri fişlendi

HABER MERKEZİ – Tokat’ta Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada Alevi köylerinin kırmızı renkli ‘Alevi’ yazısıyla fişlendiği ortaya çıktı. Tepki çeken haritaya bu ifadeleri yazan doktor, ‘iyi niyetli’ olduğunu, daha iyi bir hizmet için bunu yaptığını söyleyerek, özür diledi.

Tokat’ın Almus ilçesinde Alevilerin yaşadığı köylerin Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada fişlendiği ortaya çıktı.

Yerel yayın yapan Anadolu’nun Sesi Tokat adlı sitede yer alan habere göre, Almus’a bağlı Arısu köyü Eskici mahallesinde rahatsızlanan bir kadın ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

Hastanın İstanbul’da yaşayan oğlu annesinin sağlık durumunu öğrenmek için aradığı hastanede bir doktor hangi köyden olduklarını öğrenmek için Almus’un köylerini gösteren bir harita gönderdi.

Hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı logolu haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanında kırmızı harflerle “Alevi” yazılı olduğu görüldü.

Haritanın kim tarafından ne amaçla hazırlandığı bilinmezken, Alevilerin yaşamadığı köylerin yanında hiçbir ifadenin bulunmadığı görüldü.

‘O doktor soruşturulmalı’

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tokat İli Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Bakan, şunları dedi:

Bu bir servis etme işi değildir. İnsanları aptal yerine koyarken hangi zeka türünü baz alıyorsunuz. Yapmayın! Bu millete yazık ediyorsunuz, yapmayın! Almus Devlet Hastanesi’nde görevli bir doktor hasta yakınına bilgi verirken Whatsapp üzerinden attığı sınıflandırılmış ilçe haritası üzerinden öğrendiğimiz bu konu basit bir mesele değildir. Bu doktor Hipokrat yemini etmiştir. Hastanın kimliğini, inancını, mezhebini sorgulama yetkisi yoktur. İşi hasta tedavi etmektir.

Bu doktorun ayrıştırıcı tutumunun dışa vurmuş haline tanık olduk. Öğrendik. Durum ciddidir. Öyle oldu bittiye getirilemez. Geçiştirilemez. Bu doktorun bugüne kadar tedavi uyguladığı hastalar, hastalara uyguladığı tedavi yöntemleri ve reçeteler mutlaka incelenmelidir. Şimdi yapılacak iş doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılmasıdır. Soruşturma selameti açısından görevden uzaklaştırılmalıdır.

PSAKD’den açıklama

Fişleme iddiasına ilişkin PİRHA’ya konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, adı geçen doktor ile görüştüğünü ve doktorun köyleri ve köylüleri tanımak, daha iyi hizmet etmek için böyle bir şey yaptığını ifade ettiğini belirtti.

Doktor özür diledi

Haritaya ilişkin PİRHA’ya konuşan doktor kendisinin de Almuslu olduğunu ve kötü niyetle böyle bir çalışma yapmadığını savundu.

İddiaların odağındaki doktor şöyle dedi:

Toplum Sağlığı Merkezi’nde bir harita gördüm. Telefonumla haritanın fotoğrafını çekip zamanla üzerinde köyleri daha iyi tanımak için tamamen iyi niyetle oynamalar yaptım. Filyasyon ekibinde yer alıyorum. Bir hastaya ulaşmak için hasta yakınıyla haritayı paylaştım. Herhangi bir tepkiyle de karşılaşmadım. Daha sonra haberleri gördüm. Çok üzgünüm. Bu noktaya varacağını düşünmedim. Yanlış anlaşılmadan dolayı özür diliyorum.

Soruşturma başlatıldı

Tepkilerin ardından yazılı bir açıklama yapan Tokat İl Sağlık Müdürlüğü ise söz konusu doktor hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Tokat Almus Toplum Sağlığı Merkezinde görevli bir hekimin, merkezde asılı olan Almus ve köylerini gösteren haritanın fotoğrafını çektiği ve şahsi telefonundaki bu fotoğraf üzerinde değişiklikler yaptığı anlaşılmıştır. Hekim, beyanında, ‘Almus ilçesinin kültürünü ve köylerin eski isimlerini öğrenebilmek için haritada bu değişiklileri yaptığını’ ifade etmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, müdürlüğümüzde ya da bağlı sağlık tesislerimizde böyle bir harita bulunmamaktadır. İlgili personel hakkında müdürlüğümüzce idari soruşturma başlatılmıştır.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazeteci Bulut’a ilk duruşmada hapis cezası
Sonraki Haber
HDP 'İş ve Aş Buluşmaları'nın startını verdi