Ana SayfaDünyaTrump hakkında tutuklama emri çıkarıldı

Trump hakkında tutuklama emri çıkarıldı

HABER MERKEZİ – Irak’ta bir mahkeme, İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında ABD Başkanı Donald Trump hakkında ulusal tutuklama emri çıkardı.

Bağdat Havalimanı’ndan çıkarken 3 Ocak 2020’de ABD’ye ait insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıda öldürülen İran Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin ölüm yıldönümünde Irak’ta bir mahkeme harekete geçti.

Bağdat’ın doğu sektörü Rusafa soruşturma mahkemesi, 20 Ocak’ta görev süresi dolacak olan Trump hakkında tutuklama emri çıkardı.

Trump, Süleymani’nin ölümünden birkaç gün sonra yaptığı açıklamada İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i de kastederek, “tek fiyata iki kişiyi” ortadan kaldırmakla övünmüştü.

Irak adli erki tarafından yapılan açıklamaya göre, “Irak Ceza Kanunu’nun 406’ıncı maddesi uyarınca ABD’nin mevcut başkanı Donald Trump hakkında tutuklama emri çıkarma kararı” alındı.

Bu madde, tüm kasıtlı cinayetlere ölüm cezası öngörüyor.

Mahkeme, ön soruşturmayı tamamladıklarını ancak “bu suçun Iraklı ya da yabancı diğer faillerini ortaya çıkarmak için soruşturmanın sürdüğünü” belirtti.

Haziran ayında İran mahkemeleri de Trump hakkında tutuklama emri çıkarmış ve İnterpol nezdinde “kırmızı bülten” çıkarılmasını talep etmişti.

Bu prosedür henüz sonuçlanmadı.
Önceki Haber
‘Kobani’ iddianamesi kabul edildi
Sonraki Haber
Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi Yayın Kurulu Başkanı istifa etti