Ana SayfaGüncel2021 PEN Duygu Asena Ödülü Ayşe Buğra’ya verildi

2021 PEN Duygu Asena Ödülü Ayşe Buğra’ya verildi

HABER MERKEZİ – Yazar Duygu Asena anısına verilen PEN Duygu Asena Ödülü bu yıl AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef gösterdiği akademisyen Ayşe Buğra’ya verildi.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nin 2006’da hayatını haybeden yazar Duygu Asena anısına 2007 senesinden beri düzenlediği PEN Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Ayşe Buğra oldu.

PEN’den yapılan açıklamada, “2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de akademik bağımsızlığın baskı ve tehdit altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir. Yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğramış, hedef gösterilmiş, aşağılanmaya çalışılmıştır. Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet Aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir. Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini ‘memleketim için üzüldüm’ diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi vermiştir.

PEN Duygu Asena Ödülü, geçtiğimiz yıl ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na verilmişti.

Erdoğan hedef göstermişti

1951’de İstanbul’da doğan Ayşe Buğra, Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nde okudu. Kanada’da Laval Üniversitesi’nde yüksek lisans, McGill Üniversitesi’nde doktora yaptı.

İstanbul Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve Sherbrooke Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı, 1985 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünde ders veriyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından Melih Bulu’yu rektör atamasıyla başlayan protestolarla ilgili olarak Osman Kavala ile evli olan Ayşe Buğra’yı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan, “Yani aynı zihniyet şu Osman Kavala denilen bu ülkede Soros adeta ofisi olan temsilcisi olan kişinin karısı da yine aynı şekilde Boğaziçi Üniversitesi’nde bu provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır. Şimdi biz ülkemizi, böyle nadide bir üniversitemizi bunları alın istediğiniz gibi karıştırın mı diyeceğiz. Buna müsaade etmemiz mümkün değil” demişti.
Önceki Haber
DİB’ten Gare çağrısı: Tarafsız soruşturma açılmalı
Sonraki Haber
Yerine kayyum atanan Sur Belediye eşbaşkanına 7 buçuk yıl hapis