Ana SayfaGüncel31 yıldır köy köy gezen çerçinin heybesinden dört kitap çıktı

31 yıldır köy köy gezen çerçinin heybesinden dört kitap çıktı

HABER MERKEZİ – Batman’da 31 yıldır çerçilik yapan Çetin Lodi, her gün farklı insanlar ve köyler görmenin etkisiyle yazarlığa yöneldi. Kürtçe dört kitap kaleme alan Lodi, Kürtlerin acılarını, sevinçlerini, kültürlerini ve yaşam biçimlerini aktarıyor.

Siirt’in Eruh ilçesinin Lodi köyünde doğan ve 12 yaşındayken Batman’a göç eden 43 yaşındaki Çetin Lodi hem çerçilik yapıyor hem de anadili olan Kürtçe kitaplar yazıyor.

1990 yılından bu yana köy köy, mahalle mahalle dolaşıp satıcılık yapan Lodi’nin adım atmadığı yer yok.

2011 ile 2013 yıllarında Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği’nde (Kurdi-der) eğitim gören, burada eğitmenlik seviyesine kadar yükselen Lodi, Kürtçe kitap çıkarmaya başladı.

“Rê û Rê” (Yol ve Yol) adlı ilk şiir kitabını 15 Haziran 2013’te çıkaran Lodi, daha sonra “Çavên Şevînî” (Gecenin Gözleri) adında ikinci şiir kitabını yazdı.

Bu iki şiir kitabında hasret, özlem, doğa ile Kürtlerin sevinç ve hüzünlerini işleyen Lodi, çerçilik yaparken tanık olduğu olayları da mısralara döktü.

Köy boşaltmalar, faili meçhuller… 

Yazar 2016 yılından bu yana üzerinde çalıştığı şiir kitabı “Şiva Miriyan” (Ölülerin Yemeği) ile “Evîn û Mirin” (Aşk ve Ölüm) adlı roman kitabını NA yayınlarından çıkarttı.

“Çavên Şevînî” adlı şiir kitabına ikinci baskı yapan Lodi, böylelikle iki kitabı ile okurlarının karşısına çıktı.

“Evîn û Mirin” adlı romanında 1992 ile 1998 yılları arasında yaşanan faili meçhul cinayetler, köy boşaltmaları ve 4 Eylül 1993’te gittiği Batman’da, parti yöneticisi Metin Özdemir ile birlikte uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar da yer alıyor.

Lodi, kitaplarında çerçilik işini yaptığı dönemde tanık olduğu olayları şiirlerine işledi.

Yeni kitabı çıktı 

Çetin Lodi

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’a konuşan Yazar Lodi, anadili olan Kürtçede kitap yazma isteğinin hep var olduğunu belirterek, “Akademik bir dil ile yazmak için Kurdi-Der’e gittim. İki yıllık bir sürecin ardından öğretmenlik seviyesini bitirdim. Daha sonra sırasıyla kitapları okuyucu ile buluşturdum. Üç şiir kitabı, bir de roman çıkardım. Son olarak 2016 yılından beri hazırlığını yaptığım üç kitap pandemiden kaynaklı bir yıl gecikme ile geçen hafta çıktı” dedi.

Bazen işi bırakıp insanları dinliyor

Lodi, gündüz çerçilik yaparken akşam eve gittiğinde ise kitap yazmaya yoğunlaştığını belirterek, “Gündüzleri sokak, ev, mahalle ve köy köy dolaşarak etarok işini yapıyorum. Gece 23.00’te yazmaya başlıyorum, sabah 04.00’e kadar. 5 saatlik uykunun ardından etarok işine tekrardan başlıyorum. Etarok işini yaparken kitapları okuyanlarla sohbet etme imkanım oluyor. Yazacağım yeni kitaplarda onların hikayelerine de yer vermemi istiyorlar. Bazen işi bir kenara bırakıp saatlerce onları dinliyorum. Bir çoğunun da çarpıcı yaşam öyküsü ve hikayeleri var”  dedi.

‘Kürtçe yazmak daha önemli kıldı’

Çerçilik yaparken Kürtlerin acılarına, sevinçlerine, kültürlerine ve yaşam biçimlerine şahit olduğunu belirten Lodi, bunları eserlerinde işlemeye çalıştığını anlattı.

Kürtçeye gereken önemin verilmesi açısından yazılı eserlerin önemine vurgu yapan Lodi, dünyanın en zengin dilleri arasında bulunan Kürtçe ile yazmanın eserleri daha da önemli bir hale getirdiğini ifade etti.

Herkese yaşamın her alanını Kürtçeye çevirme çağrısı yapan Lodi, Kürtçenin sahip olduğu zenginliğe yakışır bir yaklaşımla adım atılması ve karar alınması gerektiğini ekledi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Leyla öldürülmeden önce cinsel istismara maruz bırakılmış
Sonraki Haber
Boğaziçili öğrenciye hem ev hapsi hem de imza zorunluluğu