Ana SayfaEğitimAbluka, müdahale, gözaltı ve direniş: Boğaziçi’nde bugün ne oldu?

Abluka, müdahale, gözaltı ve direniş: Boğaziçi’nde bugün ne oldu?

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltı ve tutuklama operasyonlarını protesto etmek isteyen öğrenciler engellendi. Kampüs içinde bir araya gelenlerin dışarı çıkmasına izin vermeyen polis, desteğe gelen öğrencileri gözaltına aldı. Bunun üzerine kampüs içerisindeki öğrenciler engellemeye rağmen rektörlük binası etrafında nöbete başladı. Kampüse giren polis, oturma eylemi yapan öğrencilere müdahale ederek gözaltı yaptı. Valilikten yapılan açıklamada toplam 159 öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi. Diğer yandan öğrencilere destek için gelen HDP milletvekilleri ise okula sokulmadı.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ‘kayyum rektör’ eylemleri nedeniyle gözaltı ve tutuklama operasyonlarını protesto etmek isteyen öğrenciler polis şiddetine maruz kaldı.

Üniversite öğrencileri, bugün Güney Kampüs kapısının önünde, arkadaşlarının tutuklanmasına ve “tüm antidemokratik uygulamalara” karşı eylem çağrısı yapmıştı. İstanbul Valiliği ise bu çağrı sonrası, “eylem yasağını” hatırlatan bir açıklama yayımlamıştı.

Öğrencilerin açıklama için üniversiteden çıkmalarına izin vermeyen polis, desteğe gelen öğrencilere de Etiler’de müdahale etti.

Boğaziçi Dayanışması, polisin çok sayıda öğrenciyi gözaltına alındığını duyurdu. Mezopotamya Ajansı, gözaltı sayısının en az 100 olduğunu aktardı.

Bu arada HDP milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dilşad Cambaz Kaya, Züleyha Gülüm, Murat Çepni, Dilan Dirayet Taşdemir, Serpil Kemalbay ve Hüda Kaya da üniversiteye geldi.

Üniversiteye girmek isteyen vekiller polis tarafından engellendi.

Vekiller, girişlerine izin verilmemesinin yasal suç olduğunu ifade ederek, üniversite içinde eylem yapan öğrencilerin yanına gitmek istedi.

Fotoğraf: MA

Bunun üzerine yetkinin kendilerinde değil özel güvenlik birimlerinde olduğunu ifade eden polisler daha sonra rektörün bir talimatı olmadığı gerekçesiyle izin vermedi.

Bekleyişin ardından HDP’li heyet adına açıklama yapan Dilşad Cambaz Kaya, öğrencilere destek olmak için üniversitede olduklarını söyleyerek, “İçeriye girip öğrenciler ile bağ kuramadık. Hem milletvekiline, hem öğrenciye hem de basına barikat kuruldu. Kayyım zihniyeti her yerde devam ediyor” dedi.

Engele rağmen yürüdüler

Diğer yandan üniversite içinde bir araya gelerek kampüs kapısı önüne gelmek isteyen öğrencilerin önü de kapı girişinde polis ve özel güvenlik görevlileri tarafından kesildi ve dışarı çıkmalarına izin verilmedi.

Bunun üzerine öğrenciler, rektörlük binasına doğru yürümek istedi. Önleri polis tarafından kesilen öğrenciler tüm engellemelere rağmen rektörlük binası önüne kadar yürüdü.

Öğrenciler rektörlük binası önünde oturma eylemi başlatırken, saat 21.30 sularında polis araçlarla üniversitenin Güney Kampüsü’ne girdi.

Polis yaptığı anonslarda sokağa çıkma yasağının başladığını ve rektörlük önündeki eylemin “yasa dışı” olduğu savunarak, öğrencilerden dağılmasını istedi.

Öğrencilerin direnişlerine devam etmesi üzerine çevik kuvvet polisleri, rektörlük binasının önünde bekleyen öğrencilere müdahale etti.

Bu müdahalede de çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltıların sayısına ilişkin açıklama yapan İstanbul Valiliği, Güney Kampüs’teki eylemde 51, üniversite dışında yapılan eylemde ise 108 öğrencinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

29 Ocak Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ve Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasına karşı başlatılan protestoların bir parçası olan sergi etkinliğinin ardından üniversite öğrencilerine yönelik gözaltı operasyonu gerçekleşmişti.

Gözaltına alınan beş öğrenciden dördü yapılan savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edilmişti.

İki öğrenci Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 Maddesini oluşturan “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklanmış, diğer iki öğrenci için ise ev hapsi kararı verilmişti.
Önceki Haber
Corona virüsü salgınında vaka sayısı 103 milyonu aştı
Sonraki Haber
Melih Bulu'nun danışmanlığına atanan Oğuzhan Aygören görevi reddetti