Ana SayfaGüncelAİHM Demirtaş için hükümetten savunma istedi

AİHM Demirtaş için hükümetten savunma istedi

HABER MERKEZİ – AİHM, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Kobani dosyasında’ tutuklanmasına ilişkin başvurusunda Türkiye hükümetinden savunma istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Kobani dosyasından’ olan ikinci tutukluluğuna ilişkin Türkiye hükümetinden savunma istedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre AİHM tarafından, tutukluluğun makul şüpheye, gerekçeye ve makul süreye dayanıp dayanmadığı, ifade özgürlüğünü ve siyasi amaçlı tutuklama yasağını ihlal edip edilmediği soruldu.

AİHM’in talebi Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir ve Benan Molu sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Molu, “Hükümet’e bildirilen sorular arasında Anayasa Mahkemesi’nin 7 Kasım 2019 tarihli başvuruyu hala karara bağlamaması nedeniyle başvuruyu süratle inceleyip incelemediği ve Demirtaş için bireysel başvuru yolunun etkili bir yol olup olmadığı da var” ifadelerine yer verdi.

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ise bu talebe ilişkin, Hürriyet’te köşe yazısı yazan Abdulkadir Selvi’nin kaleme aldığı yazıyı retweetleyerek, paylaşımda bulundu.

AİHM’in Demirtaş kararı

AİHM Büyük Daire, 22 Aralık 2020’de açıkladığı kararında, Selahattin Demirtaş’ın “derhal tahliye edilmesi” yönünde hüküm kurmuştu.

Kararın ardından Demirtaş’ın avukatları yeniden tahliye talebinde bulunmuştu.

Başvuruyu değerlendiren Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği, kararın Türkçe tercümesinin gelmemesini gerekçe göstererek talebi reddetmişti.

Bunun üzerine AİHM’in Demirtaş’ın haklarının ihlal edildiğine hükmettiği ve ‘derhal serbest bırakılması’ çağrısı yaptığı, kesin ve bağlayıcı olan kararı Türkçeye çevrilmişti.
Önceki Haber
Gazeteci İdris Sayılğan’a 4 yıl hapis cezası
Sonraki Haber
Gezi Davası: Kavala dışındaki sekiz isme yurt dışına çıkış yasağı