Ana SayfaDünyaAngelina Jolie’ye göre ‘sıra dışı’: Kürt savaşçı kadınların kitabı çıktı

Angelina Jolie’ye göre ‘sıra dışı’: Kürt savaşçı kadınların kitabı çıktı

HABER MERKEZİ – ABD’li yazar Gayle Tzemach Lemmon’ın Kobani’de direnen Kürt savaşçı kadınları konu edindiği ‘Daughters of Kobani’ kitabı raflardaki yerini aldı. Ünlü oyuncu Angelina Jolie kitap hakkında “IŞİD’e karşı mücadelede başı çeken kadınların sıra dışı ve mütevazı hikayesi” ifadelerini kullandı. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da kitabın dizisini çekeceklerini duyurmuştu.

Kobani’de Kürt savaşçı kadınlardan oluşan Yekîneyen Parastina Jin (YPJ) mensuplarının IŞİD’e karşı direnişini konu edinen ABD’li yazar Gayle Tzemach Lemmon’ın Daughters of Kobani (Kobani’nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikayesi) kitabı Penguen Press tarafından yayımlandı.

IŞİD’in Rojava’nın Kobani kentine dönük 2014’te başlattığı büyük saldırıya karşı koymak için büyük mücadele veren ve dönüm noktası kabul edilen bir başarıya imza atan savaşçı kadınların hikayesini anlatan Lemmon, yeni kitabı ve kahramanları hakkında şöyle dedi:

Hırsları Suriye’nin çok ötesine geçti. Bölgenin geleceği için bir model olarak hizmet etmek istediler; kadınların özgürleşmesi, farklı geçmişlerden insanların bir arada yaşadığı yerel olarak yönetilen, komünal ve demokratik bir toplum arayışlarının çok önemli bir unsuru oldular.

‘Sadece askeri değil, aynı zamanda politik bir hikaye’

Yazar Gayle Tzemach Lemmon hazırlık sürecinde Rojava’ya giderek IŞİD’e karşı savaşan kadınlarla yüz yüze görüşmüştü.

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) üst düzey görevli olan Gayle Tzemach Lemmon, savaşçı kadınlar hakkında şunları kaydetti:

IŞİD, ideolojisinin tam merkezine kadınlara boyun eğdirilmeyi, köleleştirmeyi ve mal gibi satılmalarını yerleştirdi. Kadınları köleleştiren erkekler, kadınların özgürlüğünü ve eşitliğini vaat eden kadınlarla karşı karşıya geldi.

Bu hikaye sadece askeri bir harekat değil, aynı zamanda politik bir hikâyeydi. Askeri zaferler olmadan siyasi deneyler gerçekleşemezdi. IŞİD ile savaşan genç kadınlar için en önemli şey uzun vadeli siyasi ve sosyal değişimdi. Bu yüzden bu savaşa katıldılar ve bu yüzden ölmeye razı oldular.

Angelina Jolie: Sıra dışı ve mütevazı

Angelina Jolie’nin kitap hakkındaki görüşü.

Lemmon, kitabı yazmasını sağlayan şeyin, Kobani’de hayatını kaybeden savaşçı bir kadının hikayesi olduğunu söyledi.

ABD’li ünlü oyuncu ve Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie de, “Bu kitap, IŞİD’e karşı mücadelede başı çeken kadınların sıra dışı ve mütevazı hikayesi” diye belirtti.

Clinton ailesi dizisini çekecek

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile kızı Chelsea Clinton’ın ortağı olduğu ve 2020’de kurulan Hidden Light Prodüksiyon şirketi kitabın telif haklarını alarak TV dizisi çekeceklerini duyurmuştu.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Clinton, “‘Kobani’nin Kızları’ hikayesini dünyanın her yerinden izleyicilere sunmaktan daha heyecan verici bir şey olamaz. Kobani’nin Kızları, adalet ve eşitlik için savaşan cesur, meydan okuyan kadınların olağanüstü bir anlatımı” demişti.

Yazar Gayle Tzemach Lemmon, aynı zamanda New York Times’ın 2011’de en çok satanlar listesine giren “The Dressmaker of Khair Khana” ve 2015’de çıkan “Ashley’s War” kitabının yazarı.

  Clinton ailesi Kürt savaşçı kadınların dizisini çekecekÖnceki Haber
HDP'den 'zam' raporu: Geçim zorluğu nedeniyle intiharlar arttı
Sonraki Haber
Dilan Toptaş cinayeti davası: Mahkeme olay yeri keşif talebini reddetti