Ana SayfaGüncelAnkara’da kaçırılan öğrenciler: Ölümle tehdit edildik

Ankara’da kaçırılan öğrenciler: Ölümle tehdit edildik

HABER MERKEZİ – Ankara’da evlerinin önünden sivil araçlara bindirilerek kaçırılan üniversite öğrencilerinden Ali Berke Ayduğan’ın Gölbaşı’nda, Uğurcan Baynal’ın Pursaklar’da, S.B.’nin ise Sincan’da bırakıldığı öğrenildi. Konuya ilişkin basın açıklaması yapan öğrenciler, ölümle tehdit edildiklerini söylediler.

Ankara Öğrenci Dayanışması’ndan üç üniversitelinin sivil araçlara bildirilerek kaçırıldığı bildirildi.

Arkadaşları tarafından ulaşılamayan ve akıbetleri hakkında bilgi alınamayan öğrencilerin, GBT uygulaması yapıldıktan sonra evlerinin önünden kaçırıldığını yazan Halkevleri, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün konuya ilişkin bir bilgisi olmadığını iddia ettiğini aktardı.

“Arkadaşlarımızdan haber alamıyoruz. Bir arkadaşımızın bile başına bir şey gelirse sorumlusu AKP’dir” ifadelerini kullanarak bir paylaşım yapan Öğrenci Kolektifleri ise kaçırıldığı belirtilen öğrencilerden TİP Ankara İl Yöneticisi Ali Berke Ayduğan’ın darp edildikten sonra Gölbaşı’na bırakıldığını duyurdu.

Adalet İçin Hukukçular da “Müvekkilimiz Ali Berke’nin polislerce arabada yol boyu darp edildikten sonra Gölbaşı’nda yol kenarında bırakıldığı bilgisine ulaşıldı. Failler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır” açıklaması yaptı.

Öğrenci Kolektifleri üyelerinden Uğurcan Baynal’ın tehdit edildikten sonra Pursaklar’da bırakıldığını duyurdu.

Uzun bir süre haber alınamayan bir diğer öğrenci olan ve isminin açıklanmasını istemeyen S.B.’nin ise Sincan’da bırakıldığı öğrenildi.

Kaçırılmalarına ilişkin İnsan Hakları Derneği’nin Ankara Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. Açıklamaya, kaçırılan öğrencilerden Ali Berke Ayduğan ve Uğurcan Baynal’ın yanı sıra Ankara’da bulunan sivil toplum örgütleri ile emek örgüt temsilcileri katıldı.

Ayduğan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Birkaç soru soracağız diye arkadaşımdan uzaklaştırdılar. Yaka paça arabaya bindirdiler. İki saat boyunca tehdit ederek, fiziksel şiddet uygulayarak arabayla dolaştırdılar. Bir ara Ankara dışına çıktık. Gölbaşı’nda bir sokakta arabayı yavaşlatıp, durdurmadan ‘defol git’ diyerek arabadan attılar. ‘Arkadaşlarına söyle onları da alacağız. Sokakta dolaşamayacaksınız öldürürüz’ diyerek bizi ölümle tehdit ediyorlar. İstedikleri kadar tehdit edebilirler. Ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar, bizi sindiremeyecekler, hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar.

Kaçırılan bir diğer öğrenci Baynal ise kendisinin araca bindirildikten sonra il sınırı dışına kadar götürüldüğünü belirterek, “90’lı yılların uygulamalarını hala sürdürmek isteyenler olabilir. Belli başlı olayların içinde olduğumuzu, herkesi toplayacaklarını söylediler. Bu süreç geçici. Gençlik kazanımlarına kazanım katarak ilerleyecektir. Tüm kayyumlar gidinceye kadar direneceğiz” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Dilan Toptaş cinayeti davası: Mahkeme olay yeri keşif talebini reddetti
Sonraki Haber
Rusya’dan Türkiye’ye İdlib uyarısı: Yeterli nüfuza sahip değilsiniz