Ana SayfaBilim ve TeknolojiAntarktika’da buzun altında deniz yaşamı keşfedildi

Antarktika’da buzun altında deniz yaşamı keşfedildi

HABER MERKEZİ – Antarktika’daki bir buz tabakasının altında, deniz süngerleri ile henüz keşfedilmemiş birkaç tür de dahil olmak üzere, tamamen karanlıkta ve -2,2 derece sıcaklıkta yaşayan canlılar keşfedildi.

Bilim insanları, Antarktika’daki bir buz tabakasının 900 metre altında, deniz yaşamını keşfetti.

Britanya Antarktika İnceleme Ekibi’nden (BAS / British Antarctic Survey) araştırmacılar, deniz süngerleri ile henüz keşfedilmemiş birkaç tür de dahil olmak üzere, tamamen karanlıkta ve -2,2 derece sıcaklıkta yaşayan canlılar buldu.

Bu kadar düşük sıcaklıkta bu kadar az besin ve enerji kaynağı ile yaşam devam edebiliyorsa bu Güneş sisteminde bulunan gezegenler başta olmak üzere evrende tahmin edilenden çok daha fazla sayıda ve yerde yaşam olabileceği anlamına geliyor.

Keşif nasıl gerçekleşti?

Euronews’in haberine göre, jeologlar tortu örnekleri toplamak için buzu delerken bir kayaya çarptı. Kayayı araştırmak için kameralar kullanıldı ve sonunda kayaya yapışmış olan organizmalar görüldü.

Araştırmaya dair bulgular 15 Şubat Pazartesi günü Frontiers in Marine Science adlı bilimsel dergide yayınlandı.

BAS’ta görevli olan jeolojist Dr.James Smith, “Buz tabakasının altından bir tortu örneği çıkarmayı bekliyorduk ancak video görüntülerinde kayanın üzerinde yaşayan canlılar olduğunu görünce çok şaşırdık” dedi.

Delme işleminin yapıldığı yer denizden 260 km içeride bir bölgede dolayısıyla araştırmacılar suyun ve gün ışığının olmadığı böyle bir ortamda herhangi bir canlının nasıl hayatta kalabildiğini veya neyle beslendiğini henüz çözebilmiş değil.

BAS, Antarktika’da 1,5 milyon kilometrekarelik bir alanda inceleme yapmak üzere kuruldu ancak şimdiye kadar incelenebilen alan sadece bir tenis kortu sahası büyüklüğünde.
Önceki Haber
Van’da eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
Sonraki Haber
Corona virüsü salgınında vaka sayısı 110 milyonu aştı