Ana SayfaGüncelAYM Berberoğlu kararını Meclis ve HSK’ye gönderdi

AYM Berberoğlu kararını Meclis ve HSK’ye gönderdi

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi hakkında iki defa hak ihlali kararı verdiği CHP’li Enis Berberoğlu’na ilişkin gerekenlerin yerine getirilmesi amacıyla gerekçeli kararı Meclis ve HSK’ye gönderdi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekiliyken hakkındaki mahkeme kararı gerekçe gösterilerek vekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği ihlal kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yüksek mahkeme kararın gereğinin yerine getirilmesi için Meclis ile Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) gönderilmesine karar verdi, anayasal düzeni koruma görevine vurgu yaptı.

Gerekçede hukuk devletinde anayasal hükümlere uymamanın ilgililer açısından cezai, idari ve hukuki sorumluluklar doğuracağı kaydedildi.

Hukukun üstünlüğü vurgusu

Yüksek mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi:

Anayasanın başlangıç kısmında bireyin ve toplumun devletten “huzurlu bir hayat talebine hakları bulunduğu” ve her Türk vatandaşının bu anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanacağı vurgulanmıştır. Temel hakların güvence altına alındığı böyle bir hayata dair ümit ancak hukukun üstünlüğü ilkesinin hakim olduğu anayasal düzenin korunmasıyla mümkündür. Nitekim yine başlangıç kısmında “Egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milletine ait olduğu ve bunu millet adına kullanmaya yetkili kılınan hiçbir kişi ve kuruluşun bu anayasada gösterilen hürriyetçi, demokrasi ve bunun icaplarıyla belirlenmiş hukuk düzeni dışına çıkamayacağı” ifade edilmiştir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki anayasal düzenin korunması yalnızca Anayasa Mahkemesi’ne ait bir görev değildir. Anayasal kurumların kamu gücünü kullanan organların, gerçek ve tüzel kişilerin anayasayı koruma ve anayasal kurallara sadakat gösterme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin Kadri Enis Berberoğlu (2) kararı ve işbu Kadri Enis Berberoğlu (3) kararında tespit edilen hak ihlallerinin ortadan kaldırılması ve bahsi geçen ihlal kararlarının gereğinin yerine getirilmesi yalnızca ilgili derece mahkemelerinin değil ilgileri olduğu ölçüde başta TBMM ile Hakim ve Savcılar Kurulu olmak üzere kamu gücünü kullanan diğer organların da görevidir. Bu sebeple ihlal kararlarının ilgili kurumlara da gönderilmesi gerekir.

Yerel mahkemeler AYM kararını tanımamıştı

AYM, 2018 genel seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili seçilen Berberoğlu’nun Anayasa’dan kaynaklanan dokunulmazlığına rağmen ceza almasını ve cezaevinde tutulmasını ihlal saymıştı.

AYM, Berberoğlu’nun hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle yeniden yargılanması gerektiğine karar vermiş ancak yerel mahkeme kararı uygulamamıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ardından İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da reddedilen karar sonrası Berberoğlu yeniden AYM’ye başvurmuştu.

AYM Genel Kurulu, durdurulan MİT TIR’ları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan ve milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine hükmetmişti.
Önceki Haber
Şırnak'ta bir çocuğa cinsel istismarda bulunan uzman çavuşa tahliye
Sonraki Haber
Van’da yedi kişi tutuklandı