Ana SayfaGüncelBoğaziçi direnişine katılan iki üniversiteliye gözaltı

Boğaziçi direnişine katılan iki üniversiteliye gözaltı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da Boğaziçi direnişine katılan iki üniversite öğrencisi evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı.

Öğrenci Kolektifleri, İstanbul’da Boğaziçi direnişine katılan iki üniversite öğrencisinin daha evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alındığını duyurdu.

Twitter üzerinden yapılan duyuruda, polisin gözaltıların gerekçesine dair bir açıklama yapmadığı belirtildi.

“Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” çağrısı yapan Öğrenci Kolektifleri, gözaltına alınan öğrencilerin Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü de kaydetti.

Sendika.org, ifade işlemleri tamamlanan gözaltındaki öğrencilerin, Boğaziçi direnişine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Şilan Delipalta’nın cezaevinden yazdığı mektubu çoğaltıp Kadıköy Yeldeğirmeni’nde dağıtmakla suçlandığını aktardı.

İki üniversite öğrencisinin “Cumhurbaşkanına hakaret”, “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla yarın savcılıkta ifade vereceği belirtildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun kurum dışından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar sürüyor.

Yaklaşık iki aydır devam eden protestolar esnasında bugüne kadar yüzlerce öğrenci gözaltına alınırken, 11’i tutuklanmış, birçoğu da ev hapsine alınmıştı.

12 Şubat’ta Beyza Buldağ ve Muhammed Ünal’ın serbest bırakılmasıyla tutuklu öğrencilerin sayısı dokuza düşmüştü.
Önceki Haber
Aydın’da iş cinayeti: 63 yaşındaki işçi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Mardin'in üç ilçesinde sokağa çıkma yasağı