Ana SayfaDünyaCovid-19: Hastalığı atlatanların sayısı 79 milyonu aştı

Covid-19: Hastalığı atlatanların sayısı 79 milyonu aştı

HABER MERKEZİ – Dünya genelinde Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 350 bini aştı. Toplam vaka sayısı ise 107 milyonu geçmiş durumda. Hastalığı atlatanların sayısı 79 milyona ulaştı ancak 25 milyon kişinin hala aktif vaka olduğu kayıtlara geçiyor. Türkiye’de ise resmi verilere göre can kayıpları 27 bini aşmış durumda. Günün öne çıkan gelişmeleri sayfamızda.

 


Almanya’da Covid-19 kısıtlamaları 7 Mart’a kadar uzatıldı

Almanya’da Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 16 Aralık 2020’de uygulanmaya konulan kısıtlamalar 7 Mart’a kadar uzatıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 16 eyaletin başbakanlarıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirdiği Covid-19 zirvesinde kısıtlamaların 7 Mart’a kadar uzatılması konusunda anlaşma sağlandı.

Zirvenin ardından açıklamada bulunan Merkel, 100 bin nüfuslu bir yerleşim yerinde haftalık yeni vaka sayısının 68’e inmesinin ve yoğun bakım servislerindeki hasta sayısında ciddi düşüş görüldüğünü ifade ederek, bu durumun sevindirici olduğunu fakat yeterli olmadığını belirtti.

Salgında üçüncü dalga ile mücadelede başarılı olabilmek için kısıtlamaların 1 ay daha uzatıldığına değinen Merkel, evden çalışma süresinin de 14 Mart’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Merkel, 100 bin nüfuslu yerleşim yerleri için öngörülen haftalık yeni vaka sayısının 50’ye indirme hedefine de ay sonuna kadar ulaşmayı planladıklarını aktardı.

Orta ve küçük işletmelere maddi destek

Başbakan Merkel, dükkanların açılabilmesi için 100 bin nüfuslu yerleşim yerlerinde yeni vaka sayısının 35’e inmesini kararlaştırdıklarını ve orta ve küçük işletmelere maddi destek sağlayacaklarını belirtti.

Okulların ve kreşlerin 7 Mart’tan sonra açılmasının eyaletlere bırakıldığını aktaran Merkel, eyaletlerde eğitimin yeniden başlaması için ise haftalık yeni vaka sayısının 50’nin altında olmasının tavsiye edildiğini açıkladı.

Almanya’da Covid-19 vakalarının yüksek seyretmesi nedeniyle 16 Aralık 2020’de temel ihtiyaçları karşılayan marketler, eczaneler, bankalar ve akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm işletmeler kapatılmıştı.

Okullar ve kreşler de kapatılmış, çalışanların evden çalışması tavsiye edilmişti.

Mevcut önlemler, maske takma zorunluluğu genişletilmiş ve mümkün olan her işte evden çalışma zorunluğu getirilmişti.

Mevcut tedbirlerin ise 14 Şubat’a kadar geçerli olması kararlaştırılmıştı.


DSÖ uzman grubu AstraZeneca’nın ürettiği aşıyı 65 yaş üstüne de tavsiye etti 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımına ilişkin video konferans yöntemiyle bir basın toplantısı düzenlendi.

DSÖ’ye Covid-19 aşılarının kullanımı konusunda danışmanlık yapan Stratejik Uzmanlar Danışma Grubunun (SAGE) Başkanı Dr. Alejandro Cravioto, “Bir ülkede (Covid-19’un) bir türü dolaşımda olsa bile, şimdilik bu AstraZeneca aşısını ciddi hastalık düzeyini azaltabilmek adına kullanmamamız için hiçbir neden yok” ifadesini kullandı.

Cravioto, aşının kullanılabileceği yaş gruplarına da açıklık getirerek, “Bu aşının üst yaş sınırı olmaksızın 18 yaş ve üzeri kişilerde kullanılması tavsiyesinde bulunuyoruz. Bu, 65 yaşın üzerindekilere aşı yapılması gerektiği anlamına geliyor.” dedi.

SAGE, Oxford-AstraZeneca aşısının 8 ila 12 hafta aralıklarla iki doz halinde verilmesi tavsiyesinde bulundu.

DSÖ değerlendirme yapacak

DSÖ’nün Aşılar ve Aşılama Bölümü Başkanı Dr. Kate O’Brien ise SAGE’nin tavsiyesinin geçici olduğuna işaret ederek, 12 ve 15 Şubat’ta yapılacak toplantılarda, AstraZeneca aşısına ilişkin “son değerlendirme ve kararın” açıklanabileceğini kaydetti.

DSÖ Bilim Heyeti’nden başuzman Dr. Soumya Swaminathan da Güney Afrika’nın Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını bırakacağı yönünde medyadaki haberlerin doğru olmadığını aktardı.

Swaminathan, bu ülkenin “kanıt ve veri toplamak” için Oxford-AstraZeneca aşısını kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Söz konusu aşının Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) için öncelikli aşılardan biri olduğunu ifade eden Swaminathan, temin edilecek yüz milyonlarca doz aşının COVAX kapsamında tüm dünyaya dağıtılacağını kaydetti.

Yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz aşı

Güney Afrika Sağlık Bakanı Zweli Mkhize, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği aşının kullanımını geçici olarak durdurduklarını belirtmişti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise 8 Şubat’ta yaptığı açıklamada, aşı için kesin yargıya varmak için erken olduğuna işaret etmişti.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), COVAX kapsamında 2021’in ilk 6 ayında yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz Kovid-19 aşısı tahsis edildiğini ve şubat sonundan itibaren ülkelere dağıtılmasının planlandığını bildirmişti.


Sağlık Bakanlığı: Son 24 saatte 95 kişi yaşamını yitirdi, 8 bin 642 vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”na göre, toplam vaka sayısı 2 milyon 600 bine yaklaştı.

Bugün ülke genelinde 135 bin 867 test yapıldığı ve 664 yeni ‘hasta’ tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 95 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, 7 bin 903 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Bakanlığın verilerine göre son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı ise 8 bin 642. Böylece toplam vaka sayısı 2 milyon 556 bin 837’ye yükseldi.


Koca: Yarından itibaren ilk aşılanan grubun ikinci doz aşılarına başlanacak

Sağlık Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Yarından itibaren ilk aşılanan grubun ikinci doz aşılanmasına başlacayacağını söyleyen Koca, “Hedef, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır” dedi.

Perşembe gününden itibaren 70 yaş üstündekilerin, Cuma gününden itibaren ise 65 yaş üstündekilerin aşı olmak için sisteme tanımlanacağı bilgisini veren Koca, şu bilgileri verdi:

“Ülkemiz yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin etti ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladı.

“Bugün en önde giden yerli aşı adayımız için faz 2 insan deneylerinin gönüllüleri aşılanmaya başlandı.

Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalamasının canlı olarak yayınlanacağını söyleyen Koca, kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmayacağı ile ilgili ise “Bilim Kurulu’muzun tavsiyesi, kısıtlamaların hafifletilmesinde acele edilmeden vaka seyrinin takip edilmesi yönünde” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler için aşılama programının Şubat sonuna doğru başlatılacağını söyleyen Koca, “Özellikle yüz yüze eğitimin, uygulamalı eğitimler dışında, bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

İl sayısı 33’e yükseldi

3 bin 758 örnekten 416’sının tüm genom sekansının incelendiği bilgisini veren Bakan Koca, 263 Britanya, 23 Güney Afrika ve 106 kökeni belli olmayan Covid-19’un mutasyona uğramış yeni varyantının tespit edildiğini söyledi.

Koca ayıca, mutasyona uğramış Covid-19 türünün görüldüğü il sayısının da 33’e yükseldiği bilgisini verdi.


81 yaşındaki hasta tutuklu Güler’in Covid-19 testi pozitif çıktı

İskenderun Cezaevi’nde tutuklu bulunan 81 yaşındaki hasta tutuklu Sıddık Güler’in Covid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi. Güler’in kızı, babasının testinin pozitif çıkmasının ardından tek kişilik hücreye alındığını aktardı.


Bilim Kurulu toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak.

Toplantıda, ikinci doz aşılamalar, mutasyonlu virüs, tedbirler konularının ele alınması bekleniyor.

Toplantı sonrası açıklama yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor.


Britanya’da mutasyona uğramış iki Corona virüsü daha bulundu

Britanya’da hükümete bağlı bilim kurulu, iki farklı Corona virüsü mutasyonu daha tespit edildiğini açıkladı.

BBC Türkçe’nin Reuters’a dayandırdığı habere göre iki mutasyonun da Güney Afrika ve Brezilya varyantlarıyla benzerlik taşıdığı kaydedildi.

Bristol’da bulunan mutasyon Yeni Ortaya Çıkan Solunum Virüs Tehditleri Danışma Kurulu tarafından ‘endişe verici’ olarak nitelendirildi.

Liverpool’da bulunan diğer türün ise araştırıldığı belirtildi.

Bu virüslerde E484K tipi mutasyon gözlemlendi. Bu da mutasyonun virüsün “spike proteini” olarak adlandırılan, virüsün hücrelere yapışmasını ve içine girmesini sağlayan diken benzeri çıkıntılarda meydana geldiği ifade edildi.


Küresel salgına dair son veriler

Covid-19 salgını verilerinin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 107.412.301
 • Can kayıpları: 2.351.204
 • İyileşenler: 79.339.099
 • Aktif vakalar: 25.574.357

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (27.799.946)
 • Hindistan (10.858.300)
 • Brezilya (9.602.034)
 • Rusya (3.998.216)
 • Britanya (3.972.148)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (479.772)
 • Brezilya (233.588)
 • Meksika (168.432)
 • Hindistan (155.280)
 • Britanya (113.850)Önceki Haber
MSB: Irak’ın kuzeyinde iki asker hayatını kaybetti
Sonraki Haber
ABD'den Türkiye’ye: Osman Kavala’yı serbest bırakın