Ana SayfaGüncelDemirtaş hakim karşısında: Anayasa bir tek Demirtaş’ı mı bağlamıyor?

Demirtaş hakim karşısında: Anayasa bir tek Demirtaş’ı mı bağlamıyor?

HABER MERKEZİ – Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasında konuşan Selahattin Demirtaş, “Anayasa bir tek Demirtaş’ı mı bağlamıyor? Görünen o ki hükümetin başından sözcülerine kadar, ‘yasalar Demirtaş’a karşı uygulanmayacak’ talimatıyla uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul 47’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşması yapıldı.

Mahkeme salonunun küçük olması sebebiyle avukatlar duruşmanın başka bir salonda yapılması talebinde bulundu.

Avukatların talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi Salonu’na aldı.

Demirtaş duruşmaya, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile mahkemeye bağlanırken, avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmayı çok sayıda avukatın yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel başkanları Saliha Aydeniz, Keskin Bayındır, HDP Milletvekilleri Nuran İmir, Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Oya Ersoy ve çok sayıda kişi izledi.

Duruşmada konuşan Demirtaş pandemi gerekçesiyle hukuki destek alamadığını belirterek, şunları söyledi:

Mart ayından bu yana avukatlarımla açık görüş yapamadım. Pandemi nedeniyle SEGBİS’le avukat bulundurma hakkım elimden alınmış durumda. Bunun tutanağa geçmesini istiyorum. Yine avukatlarımla görüşmede dosya alıverişinde bulunma imkanım da elimden alınmış durumda. Avukatlarımın dava dosyasına dair bana kapalı görüş esnasında verdikleri dosya 4 gün sonra bana ulaştırıldı. Bu da savunma hakkımın ihlali anlamına geliyor. Benim herhangi bir sevkim olağanüstü koşullarda gerçekleşiyor. Var olan koşullardan dolayı bende ısrar etmek istemiyorum ama bunların da tutanağa geçmesini isterim.

“‘Yasalar Demirtaş’a karşı uygulanmayacak’ talimatı var”

İki iddianamede söz edilen iki konuşmasını da Diyarbakır’da yaptığına ancak İstanbul’da yargılandığına dikkat çeken Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

Diyarbakır’da yaptığım iki konuşma nedeniyle İstanbul’da yargılanıyorum. Neden Diyarbakır’daki bir şey İstanbul’da oluyor? Velev ki ben bu açıklamayı yaptım. İstanbul havalimanı hangi yargı çevresindedir. Bakırköy yargı alanında. Yetkili yine Bakırköy Adliyesi’ndedir. 4 yıldır bunu anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye bir hukuk devleti mi? Evet. Peki bu Anayasa bir tek Demirtaş’ı mı bağlamıyor? Görünen o ki hükümetin başından sözcülerine kadar, ‘yasalar Demirtaş’a karşı uygulanmayacak’ talimatıyla uygulanıyor.

Erdoğan’ın kendisi hakkındaki sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Mahkemelere ‘Demirtaş’ın hiçbir hakkını korumuyoruz’ demişlerdir. Ama Anayasamıza göre yasama, yürütme ve yargı erki birbirinden bağımsız olmasına rağmen yürütmenin başındaki kişi yasamaya talimat vermiştir. Bu kişi ‘yasaya uymayacaksınız’ demiştir” ifadelerini kullandı.

“AİHM kararına uymamak darbe suçudur”

AİHM’in kendisi hakkında verdiği karara değinen Demirtaş, “AİHM’in kararları bağlayıcı mıdır değil midir tartışması iki aydır yapılıyor. Kim tartışıyor? Yürütme organı tartışıyor. Bunu Cumhurbaşkanı, bakanlar kısaca Cumhur ittifakının ortakları tartışıyor. AİHM’in kararlarının bağlayıcı olup olmadığını tartışmak utanç vericidir. Galata kulesinin altında oturup, ‘Galata kulesi var mıdır yok mudur’u tartışmak gibidir” diye konuştu.

Yargıya seslenen Demirtaş, “Siz 83/1’de tanınan hakkı mı esas alacaksınız yoksa Tayyip Erdoğan’ı mı, Mehmet Uçum’u mu yoksa Süleyman Soylu’yu mu esas alacaksınız?” diye sordu.

AİHM basit bir ihlalden söz etmiyor. AİHM, ‘seçimlerde ve referandumda iktidar kendisine üstünlük sağlamak için rakiplerinden birini tasfiye etmeye çalışmıştır’ diyor. Bizi içeride tutma daha büyük bir suça tekabül ediyor. Bu bir darbe suçudur. Biz oluruz olmayız, ama Türkiye Cumhuriyeti Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle kalacak. Sizi de bu suça ortak etmek istiyorlar. Ortak olmayın. Siyasi saiklerle tutuklu bulunduğum için savunma yapamıyorum. ‘Selahattin Demirtaş bir siyasetçidir, tutuklu olduğu için duruşmaya getirilmedi’ diye karar düşmeniz gerekiyor. Hakkımda 122 dava açılmış. Bu baskı kurmak içindir. Siyasi tutuklu olarak tutuklu bulunduğumu tespit etmenizi istiyorum. Sizin yapmanız gereken bu davayı düşürmektir.

Boğaziçi direnişine selam

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişi selamlayan Demirtaş, “Boğaziçili öğrencileri selamlıyorum. Anayasa ve yasalar hem gösteri yapma hakkını güvence altına almış durumda. Dün televizyondan izledik Polislerin öğrencilere müdahalesini. 10 polis bir kişiye müdahale ediyor, biri de yumruk atıyor. Bunu dile getiren bana mı dava açılacak yoksa bu şekilde müdahale edenlere mi?” diye sordu.

“Açlık grevindeki selamlıyorum”

Demirtaş savunmasına devam ederken mahkeme başkanı “Konu çok dağıldı” diyerek tutuklu bulunduğu hususlar üzerinde savunma yapmasını istedi.

Demirtaş, bir siyasetçi olduğunu siyasi konuşmalarından kaynaklı yargılandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

Açıklamak zorundayım. Hırsızlıktan yargılanmıyorum. Sizi de koruyoruz. Dokunulmazlık yasaya uygun kaldırılmamıştır. Dokunulmazlığım kalkmadan beni yargıladınız. Milletvekilliğim kalkmadan önceki bütün davalarım geçersizdir. Mesele Demirtaş ve asliye ceza mahkemesi arasındaki bir yargılama değil. Tüm Türkiye meseledir. Son olarak cezaevlerinde de sorunlar var, açlık grevinde olan arkadaşlarım var. Onları da selamlıyorum.

Demirtaş’ın usul yönündeki savunmasından sonra avukatlar, söz alarak usul yönünden beyanda bulundu.

Avukatların beyanlarının ardından mahkeme, bir sonraki duruşmayı 26 Mayıs’a erteledi.


Mezopotamya Ajansı’ndan derledik.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bipolar bozukluk hastası Hatice’den haber alınamıyor
Sonraki Haber
TBMM Anayasa Mahkemesi’ne rest çekti