Ana SayfaGüncelDışişleri’nden ABD’ye Osman Kavala yanıtı

Dışişleri’nden ABD’ye Osman Kavala yanıtı

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanlığı, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunan ABD’ye, “Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” diyerek yanıt verdi.

Ankara, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan Washington yönetimine yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” denildi.

Bakanlığın internet sitesinde şu açıklama yer aldı:

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin,Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzalı çağrıda, Osman Kavala’ya yöneltilen suçlamalar, Kavala’nın devam eden tutukluluğu, davasının görülmesindeki gecikmeler ve hakkındaki davaların birleştirilmesinin hukukun üstünlüğü ile demokrasiye zarar verdiği vurgulanmıştı.
Önceki Haber
İstanbul Valiliği'nden kar yağışı uyarısı
Sonraki Haber
Yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanı Çiçek’e tahliye