Ana SayfaEğitimEğitim Sen: MEB ve Sağlık Bakanlığı salgında gerekli stratejiyi geliştiremedi

Eğitim Sen: MEB ve Sağlık Bakanlığı salgında gerekli stratejiyi geliştiremedi

HABER MERKEZİ – Yüz yüze eğitime geçilme kararına ilişkin açıklama yapan Eğitim Sen, MEB ve Sağlık Bakanlığı’nın salgın sürecinde gerekli stratejileri hayata geçiremediğine vurgu yaparak, “MEB’in sağlıklı ve güvenli bir eğitim için okul açma ve salgında eğitimi sürdürme stratejilerini farklı eğitim sendikaları, veli dernekleri ve okullardaki eğitim emekçilerini içerecek biçimde katılımcı mekanizmalarla belirlemeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Corona virüsü salgını kapsamında uzaktan öğretimin sürdüğü okulların yeniden açılmasına ilişkin karara dair basın toplantısı düzenledi.

Bu kapsamda alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla Eğitim Sen Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya, Genel Başkan Nejla Kurul ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Kurul, “Salgın koşullarında okulların ve üniversitelerin sağlıklı ve güvenli bir biçimde yüz yüze eğitime açılması ve eğitimin sürdürülmesi için tüm önlemlerin alınması gereklidir” dedi.

Kurul, nüfusun tamamının hızlı ve yaygın bir şekilde aşılanması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Okullarda sınıf mevcutlarının 20 öğrencinin altına düşürülmesi ve yeni eğitim emekçisi istihdamı sağlanarak, başta küçük yaş grupları olmak üzere yüz yüze eğitimin başlatılmasıdır. Okul bileşenlerinin okulda önlem alma kapasitesini de geliştirerek, çocukların eğitim hakkından yararlanması sağlanmalıdır.

Eğitim emekçilerinin tamamının öğrenci yaş gruplarının doğurduğu risk faktörlerini dikkate alan bir planlama ile hızlı biçimde aşılanması ve sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanmasıdır. Önlemlerin alınmasının ardından sağlıklı bir çalışma ve eğitim ortamında yüz yüze eğitime başlayabilmek, uzaktan öğretimin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerimizin temel isteğidir.

‘Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı etkin bir strateji geliştiremedi’

Kurul, salgında eğitim politikası geliştirme ve yönetme konusunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı’nın açık ve şeffaf veriler ile somut kriterlere dayalı etkin bir strateji geliştirmediğini ifade etti.

UNESCO verilerine göre, 14 Aralık 2020 itibarıyla toplam 210 ülkeden 106’sında okullar tamamen açık, 43’ünde ise kısmen açık kalmışlardır. Başka bir kategoride 34 ülkede okullar ara tatilde, 27 ülkede ise okullar kapatılmıştır. Türkiye okulları kapalı olan ülkeler kategorisinin içinde yer almıştır. Kalabalık okullar, kalabalık sınıflar, ikili öğretim, birleştirilmiş sınıflar, aşırı merkeziyetçi bir yapı, okul içinde demokratik olmayan işleyiş nedeniyle olağanüstü koşullarda önlem alma kapasitesi sınırlı kalmış okul koşulları giderek otoriterleşen ve gerekli önlemleri alma konusunda isteksiz siyasal iktidarın iradesi ile birleşince okullar neredeyse bir yıl boyunca kapalı kalmıştır.

‘Çocuklar için eğitim hakkı yaşama geçirilmedi’

Türkçe bilmeyen çocukların bu durumda daha çok mağdur edildiğine dikkat çeken Kurul, “Özellikle sadece Kürtçe bilen çocuklar eğitime ulaşmada dezavantajlı kaldı” dedi.

Dezavantajlı diğer çocuklara da değinen Kurul şunları dile getirdi:

Bu dönemde okulların kapalı olduğu, milyonlarca öğrencinin ise uzaktan eğitime erişemediği tuhaf zamanlar yaşadık. Sayıları giderek artan yoksul çocuklar, toplumsal cinsiyet rollerine uygun olarak ev içi işlere yönlendirilen kız çocukları, özel gereksinimli çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, mevsimlik işçi çocukları, göçmen çocuklar uzaktan eğitimi çok uzaktan izlediler. Çocuklar için eğitim hakkı yaşama geçirilmedi.

Kurul, açılan köy okullarında yaşanan sorunlara da dikkat çekerek, “Birçoğunda sözleşmeli öğretmenlerin görev yaptığı okullarda, okul içinde alınması gereken önlemler konusunda ısrarcı davranacak sözleşmeli öğretmenlerin işlerine son verilme olasılığı ciddi bir tehdit oluşturmaktadır” diye konuştu.

MEB’in salgının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen okullarda gerekli önlemleri almadığının altını çizen Kurul, “2021 MEB bütçesi de COVID-19 salgını görmezden gelinerek hazırlanmıştır. Kulağa hoş gelen demeçler yerine salgın yönetiminde şeffaflığa odaklanması gereken MEB yöneticileri, genel geçer sözler söyleyerek kamuoyunu oyalama yolunu seçmiştir” ifadelerini kullandı.

‘Siyasal iktidarı uyarmaya devam edeceğiz’

Kurul, sözlerini alınması gereken tedbirleri vurgulayarak sonlandırdı:

MEB’in sağlıklı ve güvenli bir eğitim için okul açma ve salgında eğitimi sürdürme stratejilerini farklı eğitim sendikaları, veli dernekleri ve okullardaki eğitim emekçilerini içerecek biçimde katılımcı mekanizmalarla belirlemeye çağırıyor; aşı başta olmak üzere gereken tüm önlemlerin bir an önce alınmasını talep ediyoruz.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak, salgında eğitim ve sağlık yönetimi süreçlerini gerek MEB düzeyinde gerekse okul, ilçe ve il düzeyinde izleyeceğiz. Sayıları milyonları bulan eğitim bileşenlerini, sahadan edindiğimiz verilerle bilgilendirmeye ve siyasal iktidarı uyarmaya devam edeceğiz. Kamusal, bilimsel, parasız, laik, cinsiyet eşitlikçi, demokratik, anadilinde eğitimi hep birlikte inşa edeceğiz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AYM haber takip eden gazeteciye ters kelepçeyi ‘hak ihlali’ saydı
Sonraki Haber
Dilek Kaya cinayeti: Fail askere ömür boyu hapis istemi