Ana SayfaGüncelGergerlioğlu’ndan Yargıtay kararına tepki: Kesinlikle boyun eğmem

Gergerlioğlu’ndan Yargıtay kararına tepki: Kesinlikle boyun eğmem

HABER MERKEZİ – İktidarın hedef göstermesinin hemen ardından Yargıtay tarafından hakkındaki cezası onaylanan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Kesinlikle boyun eğmem, bunu herkes bilsin” açıklaması yaptı. Kararın hukuksuzluğuna vurgu yapan Gergerlioğlu, bugün Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulunacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Gergerlioğlu, Gare operasyonunun ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle iktidar tarafından hedef gösterilmesinin hemen ardından Yargıtay’ın hakkında daha önce sosyal medya hesabında paylaştığı bir haber nedeniyle verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasını onaylamasına dair de konuştu.

Yargıtay kararının siyasi olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, “Türkiye’de insan hakları savunuculuğuna saldırıların en bariz gösterilerinden biri oldu bu karar. Tamamen siyasi bir karar olduğunu sadece ben söylemiyorum. Sadece siyasetçiler, hukukçular söylemiyor. Bu toplumun tüm fertleri apaçık hukuksuzluğu net bir şekilde görüyor. İnsan hakları savunuculuğum cezalandırılmaya çalışılıyor. Tüm insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden ben şu anda cezalandırılıyorum. Vekilliğime tehdit var” dedi.

‘Kesinlikle boyun eğmem’

Mücadele etmeye devam edeceğinin altını çizen Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

Bütün bunlara karşı yıllardır sürdürdüğüm mücadelenin bir benzerini sürdüreceğim. Bu mücadele insan hakları mücadelesi aynı zamanda. Kesinlikle boyun eğmem, bunu herkes bilsin. Hukuksuz saldırılara boyun eğecek insanlar değiliz, böyle olsaydık meydanlara çıkmazdık. Allah’tan başkasında da korkmuyorum. Sözümü hiç esirgemedim. Ayrımsız insan hakları mücadelesi verdim. Herkesin uğradığı ihlali burada gündeme getirdim. Ama bu yeni değil. Ortaçağ’da insanlar gerçekleri söylediği için cezalandırıldı. Türkiye’de işkence, çıplak arama, cezaevlerinde bebekler var, Türkiye’de Kürt meselesi var. Bunları söyledim. Bunlar yanlış mı?

‘Kardeşlik dedim cezalandırıldım’

30 yıllık hekim ve insan hakları savunucu olduğunu, hayatı ve barışı esas aldığını ifade eden Gergerlioğlu’nun açıklaması şöyle:

Benim için barış, can, hayat önemlidir. Zulmedenlere karşı mücadele ettim ve uyduruk cezalarla bizi cezalandırmaya çalıştılar. Kabul etmiyorum kesinlikle. Ben millet tarafından, bir irade tarafından seçildim. Zulmedenler tarafından bana ihsan edilen bir milletvekili olmadığımı biliyorum. Vekil seçilmeden önce de milletin tüm sorunları ile ilgilenen bir insandım. Bana milletvekilliğini millet verdi ve bunu kimse alamaz. Allah’ın izniyle ben yine milletin vekilliğini yaparım. Hakkımla, mücadelemle, mazlumların gözyaşlarıyla, iradesiyle bu milletvekilliğini aldım.

Yargıtay’ın kararı ortada. Skandal bir karar olduğu belli. Çok net bir hukuksuzluk var. Kürt meselesi çözülmeli diyordum. Yasalarla bu konu düzeltilmeli diyordum. Yıllardır Kürtler haksızlığa uğruyor bu konu düzeltilmeli dedim. Bir Türk olarak Kürdün uğradığı insan hakları ihlallerine ben müdahil olmalıyım. Türkiye’de sorunlar böyle çözülür. İnsan hakları anlayışının yaşanması ve yüceltilmesidir benim davam. O yüzden Kürt meselesi konusunda ben yıllardır konuşuyorum. Çözüm süreci öncesinde de konuştum. Çözüm süreci bitti biz şeytan olduk. Barış mesajları veriyordum. Ben insan hakları savunucusuyum. Çatışma çözümleri konusunda uzman biriyim. Türkiye hala Kürt sorununu konuşuyor, milletvekillerini hala Meclis’ten atmaya çalışıyorlar. 20 yıl önce bunu yaptılar şimdi aynısını yapıyorlar. Yazıklar olsun.

Paylaştığım bir mesajdan suçlandım. Kardeşlik diyordum, Kürt meselesinde diyalogu önerdim ve bundan dolayı açığa alındım. O günkü adli soruşturma yürüdü ve bugün Şubat 21’de benim tüm haklarımı gasp eden bir hale dönüştü. KHK ile ihracıma yol açan o paylaşımım daha sonra mahkemede savcı tarafından suç unsuru olmayan bir paylaşım olarak görüldü. Ama o paylaşımdan dolayı hakaretlere uğradım, linç edildim, aylarca işsiz kaldım. Hala yayında olan bir haberi paylaştığım için terör örgütü propagandasından ceza alıyorum. Olacak iş mi bu? O yaygın organlarına dava açılmamış. Murat Karayılan bir demeç vermiş ‘devlet adım atarsa barış bir ayda gelir’ haberini paylaştım sosyal medyamda. Ne var bunda. Bir haberdir, barış çağrısıdır. Bu kadar inanılmaz bir ceza verildi istinafta bozulur diye düşündüm. Ama belli ki istinaf dosyayı okumamış ve Yargıtay cezamı onadı. Usulen ve esasen yanlış bir karar. Yargıtay kararına itiraz eden bir hakim ‘Esasen yanlış bir karardır’ diyor.

Kamu vicdanının kabul edebileceği bir karar değil bu. Kaçırma olaylarını, mahpuslara yönelik ihlalleri, KHK’lilere yapılan soykırımı vurgulamamızdan, çıplak arama, işkenceyi ortaya koymamızdan dolayı bu cezayı aldım. Her dönemin zalimi bana ‘terörist’ dedi. 28 Şubat’ta başörtüsü için mücadele ettiğimiz için ‘terörist’ diyorlardı bize. Şimdi Kürt sorununun çözümünü savunduğum için terörist diyorlar bana. FETÖ’cü dediler, bir sürü yaftalamalarda bulundular. Hangi terör örgütündeyim bana bir söylesinler. Ama benim bir örgütüm var. İnsan hakları savunuculuğu örgütündeyim.

AYM’ye başvuracak

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP’li Enis Berberoğlu kararını hatırlatan Gergerlioğlu, bugün AYM’ye başvuracaklarını söyledi.

Açık bir hukuksuzluk olduğunu, bu nedenle AYM’nin ihlal kararı vereceğini belirten Gergerlioğlu, “Ben sonuna kadar direneceğim. Beni neden milletvekilliğinden almak istiyorlar? Çünkü biz milletin hayır duasını aldık. Zalimler bize ceza verir ama yarınlara o zalimlerin ismi kalmaz Ömerlerin ismi kalır. Bana ceza verdiler ama vekilliğimi düşüremezler. Benim vekilliğimi düşürüp AYM’den bu kararın dönüp ikinci bir kez skandal bir karar mı istiyorsunuz? İkinci bir kez Berberoğlu kararı skandalı mı yaşatmak istiyorsunuz? AYM’ye bugün başvuruyoruz. AYM ihlal kararı vereceğini düşünüyorum. AYM kararının beklenmesi gerektiğini söylüyorum” diye ekledi.
Önceki Haber
Yerine kayyum atanan Sur Belediye eşbaşkanına 7 buçuk yıl hapis
Sonraki Haber
İHD eşbaşkanı Türkdoğan: İktidarın Gare'deki sorumluluğunu ortaya koyduk