Ana SayfaBilim ve TeknolojiGoogle, Kürtçe reklamı “desteklenmeyen dil” diyerek reddetti

Google, Kürtçe reklamı “desteklenmeyen dil” diyerek reddetti

HABER MERKEZİ – Google ADS, Sidar Jîr’in “Ayıp” adlı kitabının Kürtçe reklam başvurusunu, “reklam politikasını ihlal ettiği” ve “desteklenmeyen dil” kategorisine girdiği gerekçesiyle reddetti.

Yazar Rêzan Tovjîn, sponsoru olduğu yazar Sidar Jîr’ın Şerm (Ayıp) adlı kitabının Kürtçe tanıtımı ve reklamını yapmak için çevrimiçi reklam servisi Google ADS’e başvuru yaptı.

Google ADS, başvuruya karşılık gönderdiği geri bildirimde, kitabın reklam politikasını ihlal ettiğini bildirdi.

Kürtçenin “desteklenmeyen dil” kategorisinde olduğu belirtilen yanıtta, reklam başvurusu reddedildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Cahit Özbek’in haberine göre kitabın reklamı için Google’a ücret ödediğini belirten Tovjîn, “Reklam hazırlıkları için kitabın fotoğrafını ve yayınevinin linkini de hazırladım. Google ADS ise, ‘reklam politika ihlali nedeniyle yayınlanamıyor’ diyerek, reklamın Kürtçe olması nedeniyle başvuruyu reddetti” bilgisini paylaştı.

Yine 2007 yılında yazar Helîm Yûsiv’ın bir kitabının reklamı için Facebook’a başvurduğunu ve ret cevabını aldığını aktaran Tovjîn, şunları söyledi:

O zaman anladım ki ‘Facebook Türkiye’ veya Türk çalışanları, sorumlu kişiler, Türkçe içerik dışında hareket etmiyor. Kürtçenin yaygınlaşması için Facebook’a başvurdum. Başvurum kabul edildi. Facebook’un Kürtçe çeviri servisiyle birçok arkadaşımla organize bir şekilde çalıştık. Biliyorum ki gerçekleşen bu olumsuz tutum Google ADS’in Türkiye servisinden kaynaklanmaktadır. Kürtçe reklamın yaygınlaşması için Google ADS’in merkezine başvuru yapacağım.

Google: Kürtçe desteklenmiyor

MA’nın konuya ilişkin ulaştığı Google ADS destek birimi, “Eğer reklamlarınızda Kürtçe dilini kullanıyorsanız, bu reklamlarınız ‘Desteklenmeyen Dil’ politikası adı altında yayınlanmayacaktır. Tabi ki de bu vermiş olduğum bilgi genel bir bilgidir” yanıtını verdi.

Google ADS, Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde veya YouTube’da reklam gösteren bir online pazarlama aracı.

Google reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı kanal.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Pınar Gültekin cinayeti davası: Mertcan Avcı'nın tahliyesine itiraz
Sonraki Haber
İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 48'e yükseldi