Ana SayfaGüncelHalk TV ve Habertürk’e ceza

Halk TV ve Habertürk’e ceza

HABER MERKEZİ – RTÜK, Halk TV ve Habertürk’e idari para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV ve Habertürk’e ceza verdi.

RTÜK Üst Kurulu, bugünkü toplantısında, ‘Bahçeli’ye aşı yapan hemşire dövüldü’ şeklindeki mizahi habere gerçekmiş gibi yer verilen ‘Özlem Gürses ile 20. Saat’ isimli programa ilişkin raporu değerlendirdi.

RTÜK, soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan bir haberi doğruluğundan emin olmadan yayınladığı gerekçesiyle Halk TV’ye yasa gereği idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Halk TV’ye ayrıca ‘Kayda Geçsin’ programında, “Türk polisi Türk öğrencisine aynı millettenmiş gibi davranmıyor, düşmanmış gibi davranıyor… Bu memlekette bu vatandaşlara böyle muamele yapılıyorsa o zaman şunun adını koymak gerekir: Türk Polis Teşkilatı bir siyasi partiye lüzumundan fazla sempati beslemekte… Bu hâliyle iktidar partisine muhalif davranan çocukların, gençlerin dolayısıyla lüzumundan fazla sert bir tepkiyle karşılaşıldığının farkındayım” şeklindeki ifadeler nedeniyle de ceza verdi.

Yasadaki ‘kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ hükmünün ihlali nedeniyle kanal hakkında idari para cezasına hükmedildi.

Habertürk’e ‘militan’ sözü nedeniyle ceza

RTÜK, Habertürk’te yayınlanan ‘Enine Boyuna’ programında bir konuk tarafından sarf edilen “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan” şeklindeki sözlerin de kişi ve kurumları zedeleyecek nitelikte olduğu kanaatine vardı.

Yayının kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmadığına hükmeden Üst Kurul, yayının yasada yer alan ‘Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ hükmünü ihlal etmesi nedeniyle kanala idari para cezası verilmesine karar verdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Çıplak Arama İşkencedir' afişini yapıştırırken gözaltına alınan öğrenciler serbest
Sonraki Haber
DİSK-AR: İşsizlik oranı yüzde 12,9 değil, yüzde 28,8