Ana SayfaGüncelHDP detayları açıkladı: Adaletsizliğin olduğu her yerde olacağız

HDP detayları açıkladı: Adaletsizliğin olduğu her yerde olacağız

HABER MERKEZİ – HDP’nin dün deklare ettiği “Herkes için Adalet” kampanyasının detayları açıklandı. HDP Sözcüsü Ebru Günay, ‘Saray elitleri dışındaki’ herkesin adalet aradığını vurgulayarak, hukuksuzluğun yaşandığı tüm alanlarda adaletin sağlanması için eylem organize ettiklerini söyledi. Günay, eylemlerin Haziran ayına kadar süreceğini belirtirken, acil toplumsal uzlaşı çağrısı da yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, dün partinin eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından startı verilen “Herkes için Adalet” kampanyasının detaylarını paylaştı.

HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda ülkenin bir bütünen cendere altında olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Günay, HDP’nin mücadele programlarıyla bu cendereyi aşmak ve demokratik siyaset alanını genişletmeyi hedeflediğini söyledi.

Geçen yıl Haziran ayında AKP-MHP bloğunun kurduğu düzeni aşmak için tüm topluma seslenerek “Hep Birlikte” dediklerini anımsatan Günay, “Bu programa Hakkari’den Edirne’ye, İzmir’den Van’a, Mersin’den Amed’e kadar başta kadınlar, gençler olmak üzere demokrasi, eşitlik ve özgürlükten yana olan toplumun her kesimi ses verdi. Bu sayede gündem belirleyen bir parti olduğumuzu bir kez daha göstermiştik” dedi.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde “Barış Deklarasyonu” yayımladıklarını hatırlatan Günay, “Eylül’den içinde bulunduğumuz Şubat ayına kadar Demokratik Mücadele Programımızın yeni bir ayağını ilan etmiştik. Geçtiğimiz aylarda da kadınlardan gençlere, ekolojistlerden emekçilere, her kesim ile savaşa karşı ‘barış’ diyerek zorba iktidara karşı ‘Hep Birlikte’ güçlü bir mücadele yürüttük” ifadelerini kullandı.

‘İktidar elitleri dışında herkes adalet arıyor’

İktidarın yaşamın her alanında yarattığı derin adaletsizliği teşhir ederek yeni yaşamı hep birlikte inşa etmek için “Herkes için Adalet” sloganıyla bir kampanya başlattıklarını vurgulayan Günay, neden “adalet” teması ile başladıklarını anlattı:

Adaletsizlik cenderesinde kıvranan Türkiye halklarının, ekmek kadar su kadar temel bir ihtiyacı var: O da Adalet’tir. Saray ve Saray çevresine kümelenmiş iktidar elitleri dışında Türkiye’de tüm toplumsal kesimler adalet arıyor. AKP ve MHP’ye oy veren seçmenler dahil ülkedeki herkes adaletin kalmadığına inanıyor.

Sadece sarayın etrafında kümelenenler kendileri için adaletin sağlandığına inanıyorlar. Yani aslında onlar bile kendileri dışında kimseye adaletin uygulanmadığını biliyor. Günlük hayatın içinde yurttaşlar yaşamlarının herhangi bir anında bu adaletsizliğe maruz kalıyorlar.

Demokratik bir ülkede iktidar ve muhalefet vardır. Siyasi hedefleri için yarışırlar. İktidara biat etme mecburiyeti faşist rejimlerde olur ki günümüzde yaşanan sıkıntıların başında bu gelmektedir. İktidara biat etmeyenlerin terörist olarak damgalandığı bir ülkede yaşıyoruz. Düşünün ki bu iktidara göre bütün muhalifler ya terörist ya da ülkeye düşman.

Açlık grevi 75’inci gününde

Ebru Günay

Adaletsizliğin en fazla yansıma gösterdiği alanın cezaevleri olduğunu dile getiren Günay, “Sayın Öcalan üzerinde uygulanan mutlak tecrit bugün bütün cezaevlerine sirayet etmiş durumdadır. Bugün cezaevlerinde çıplak aramadan, keyfi disiplin cezalarına, infaz yakmalardan, çift kelepçe uygulamalarına, sağlık hizmetinden faydalandırılmamaya kadar sayamadığımız birçok hak ihlali yaşanıyor. Ve bugün adil olmayan bu uygulamalara karşı siyasi tutsakların başlattığı açlık grevi direnişi 75’inci günündedir” dedi.

‘Herkes her an tutuklanabilir’

Tutuklamalarda artık keyfiliğin hakim olduğunun altını çizen Günay, devamla şöyle dedi:

Adaletsizlik her alana sirayet etmiş durumda. Bu ülkede, herkes her an gözaltına alınabilir, tutuklanabilir. Yolda yürürken bir mikrofona konuşan ve kendisini ifade eden yurttaş ertesi gün tutuklanabilir. İktidarı eleştiren bir siyasetçi iddianame bile olmadan aylarca tutuklu kalabilir. WhatsApp grubu kuran bir üniversite öğrencisi aynı gün mahkemeye çıkarılıp tutuklanabilir. Bir gecede bir memur KHK ile işsiz kalabilir. Savaş tamtamları çalan biri üniversiteye rektör atanabilir. Seçimlerde kazandığınız belediyeye kayyım atanabilir. Şiddete maruz kalan bir kadın, başvuracağı bir mekanizma bulunmadığı için katledilebilir. Katledilen bir kadın mahkemelerde kabahatli bulanabilir.

EBA’ya ulaşabilmek için çatıya çıkmak zorunda kalan bir çocuk her an düşüp, ölebilir. Hatta bir bebek anne karnında iken geleceğin suçlusu olarak tutuklanabilir. Hatta yanlış ekonomi politikaları yüzünden pahalanan soğan terörist olabilir, biber ve domates pahalı olduğu için suçlanabilir.

‘Êdî bese diyoruz’

Günay, kampanya ile neye itiraz ettiklerini ise şöyle ifade etti:

Biz tam da bu noktada artık yeter diyoruz, ‘Edî Bese’ diyoruz. Ve her yerde ‘Herkes İçin Adalet’ sloganını haykırıyoruz. Bir gecede Boğaziçi’ne kayyım rektör atadınız, sonuçlarını gördünüz. 6 günlük Yargıtay üyesini Anayasa Mahkemesine üye yaptınız. Ilısu Barajıyla Hasankeyf’i, Yeşil Yol Projesiyle Karadeniz’i, Kanal İstanbul Projesiyle İstanbul’u, uyduruk ÇED raporları üzerinden talan ettiniz.

Emekçilerin işsizlik fonunu kendi yandaşlarına peşkeş çeken yasalar çıkardınız. Tahliye olması gereken tutsakların eline bir tebliğ sıkıştırarak infazlarının yakıldığına dair yeni yasalar çıkardınız. Eş başkanlık ve eşit temsiliyet uygulamasını yasalara dayandırarak, suç olarak gösterdiniz. Biz sizin zorba iktidarınızın çıkardığı yasal zorbalıkları değil, gerçek olan adaleti sağlamak için mücadele ediyoruz. Yasal kılıflara uydurulmuş hukuksuzluğu reddediyoruz. Mızrak artık çuvala sığmıyor artık. İsyan ediyoruz. Adalet yoksa demokrasi yoktur. Adalet yoksa demokratik bir uzlaşı ve özgür bir siyaset de yoktur. Adalet yoksa hukuk yoktur. Bu üç temel dinamik olmadan yaşama bir anlama katamayız. Siyaset yapamazsınız, geleceğe bir söz bırakamaz ve geçmişin yükünden kurtulamazsınız.

‘Toplumsal uzlaşıya ihtiyaç var’

Kutuplaştırmaya dayalı sancılı bir süreçten geçildiğini, bu sebeple acil derin bir toplumsal uzlaşıya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Günay, “Bu toplumsal uzlaşının olmazsa olmaz zırhı adalettir. Bunu sağlamanın birincil şartı demokratik bir ortamın varlığıdır. Demokratik ve barışçıl bir iklim, çatışma kültürünü terk etmekle mümkün. Toplumsal adaletin gelişmesi ancak bu yolla olacaktır. Adalete yer açmalıyız. Adalete yer açma çabamız ve derdimiz var. Tüm meselemiz budur. Çünkü adalete yer açmak halklara yer açmaktır. Çünkü adalete yer açmak göz kapaklarına acının ağırlığı bindirilmiş annelere yer açmaktır. Çünkü adalete yer açmak diyaloga yer açmaktır. Bu nedenle başlattığımız kampanyamızda tüm adaletsizlik alanlarına değinecek, görecek, eylem ve etkinlikler yapıyoruz” dedi.

Eylem takvimi

Günay, kampanyanın detaylarına ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

 • Bir süre önce başlayan ‘İş ve Aş Buluşmaları’nı ileri taşıyarak, yoksulluk ve işsizlik temalı kitlesel bölge yürüyüşleri yapacağız.
 • Cinsiyetçi, militarist, kadın düşmanı politikalara karşı kadınlarla buluşmalar gerçekleştirerek, eylem ve etkinlikler düzenleyeceğiz.
 • Kürtçeye yoğun saldırıların ve asimilasyon politikalarının olduğu bir dönemde ‘Anadil Adaleti’ni arayacağımız eylem ve etkinlikler düzenleyeceğiz.
 • Cezaevlerinde süreleri dolmalarına rağmen bırakılmayan, denetimli serbestlik hakları kullandırılmayan, infazları yakılan tutsakların, açlık grevine girenlerin adalet taleplerini dillendirmek için farklı şehirlerde ve Meclis’te ‘adalet’ diye haykırmaya devam edeceğiz.
 • Siyasette sıkışan ve kutuplaştırılan atmosferi aşmak ve nefes aldırmak için kendimiz dışındaki partilerle, inanç kurumları ile bir araya geleceğiz.
 • Sol, sosyalist ve devrimci güçlerle, çeşitli inançlardan çevreler ve gruplarla baskılara karşı direnişi büyütmek için programlar düzenleyeceğiz.
 • Şırnak’ta kömür madenlerinin kirlettiği Nergüş Deresi’nin, Dersim’de maden aramaları ile doğa yıkımı gerçekleştirilen Çemişgezek’in, Aydın ve Muğla’da incir ağaçlarının, Mersin’de ve Antalya’da portakal ağaçlarının, Karadeniz’de ormanların, fındık ağaçlarının ve çay tarlalarının hakkını korumak için ekoloji buluşmaları düzenleyeceğiz.
 • Aylardır kepenk kapattığı için iflas ettirilen restoran, lokanta ve kafe işletmeleri ve emekçilerinin hakkını aramak için buluşmalar yapacağız.
 • Tekçiliğin yansıması olan mezhebe dayalı inanç anlayışını yıkmak için tüm inançlarla zenginliğimizi göstereceğiz.
 • AİHM iddianamesi ile ülkenin yargı sisteminin nasıl mahkûm edildiğini, Kobani iddianamesi ile bizleri yargılamak isteyenleri yargılayacağımızı göstereceğiz.
 • Derinleşen tecrit sistemin ülkeye yaygınlaştırılmaya çalışıldığını ve sonuçlarını anlatacağız.
 • Kürtlere karşı savaş politikalarının sadece Kürtlere değil tüm ülkeye verdiği zararı göstermek için alanlarda olacağız.

Her adaletsizliğe karşı eylem 

“İşte bunun için HDP olarak, ‘Herkes için Adalet’ diyoruz. Adalet, demokrasi ve eşitlik için kadınlar ve gençler başta olmak üzere emeği sömürülen işçileri, kimliği yok sayılan Kürtleri, Çerkezleri, Lazları, Romanları, inancı yok sayılan Alevileri, geleceği elinden alınan öğrencileri birlikte omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz” diyen Günay, bu kapsamda yapılacakları eylemleri ise şöyle sıraladı:

 • İlk önce kampanyanın kadın programı Kadın Meclisimiz tarafından Ankara’da açıklanacak.
 • Ankara ve İstanbul adliyelerinin önünde eş genel başkanlarımızın, milletvekillerimizin, kadın meclisimizin ve avukatların katılımı ile çıplak arama, uygulanmayan AİHM kararı, iftira ve yalanlarla dolu Kobani iddianamesini işleyeceğimiz açıklamalar ve oturma eylemleri yapağız.
 • Cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkat çekmek için cezaevleri önünde protestolar, açıklamalar yapacak, eylemler düzenleyeceğiz.
 • Adalet için grevde olanlara ses vermek için 15 Şubat’ta ‘Tecride Son, Yaşam İçin Adalet’ sloganıyla üç farklı kentte tecridi protesto etmek için kitlesel yürüyüşler gerçekleştireceğiz.
 • İş ve Aş Buluşmalarımızın Van ayağını gerçekleştireceğiz. Van’da Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan’ın katılımı ile emekçiler ve esnaf ile buluşacağız. Onları dinleyecek ve kendi çözüm önerilerimizi anlatacağız.
 • Dünya Anadili Günü vesilesiyle bir dizi çalışma yapacağız. Türkiye’nin farklı şehirlerinde çoğulcu yapımızı yansıtan bu ülkede konuşulan Kürtçe, Arapça, Ermenice, Lazca ve diğer dillerde açıklamalar yapacağız. Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar’ın katılımıyla Diyarbakır’da Kürtçe konusunda çalışma yürüten kurumların ‘Anadili Hakkı İçin Adalet’ sloganıyla kitlesel bölge yürüyüşüne katılacağız. Aynı zamanda Kürt dili konusunda çalışma yürüten kurumlarla ortak etkinlik düzenleyeceğiz. Kürtçe ile ilgili 14 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda Kürt diline yönelik saldırıları, asimilasyon politikalarını gösteren geniş bir rapor hazırlayıp, ulusal ve uluslararası kurumlar ile paylaşacağız.
 • AİHM’in Selahattin Demirtaş kararının uygulanması için yerellerde bilgilendirme çalışmaları, kurum ziyaretleri, toplu dilekçeler, mektuplar gibi farklı etkinlikler organize edeceğiz.
 • Yine Şubat ayı içerisinde sol ve sosyalist partileri, Alevi kurumlarını, büyükelçiliklere, ‘Adalet’ gündemiyle ziyaretler gerçekleştireceğiz.
 • 8 Mart Kadınlar Günü çerçevesinde bütün yerellerde kadınlarla omuz omuza olup, kadın mücadelesini büyüteceğiz.
 • 21 Mart Newroz kutlamalarını yapacağız. ‘Ulusal Birlik’ temalı eylemlerimize devam edeceğiz.
 • İş ve Aş Buluşmaları’nı ülkenin her bölgesinde yapacak şekilde sürdüreceğiz. Turizm ve sera sektörü, liman işçileri, deri emekçileri ve işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf ile buluşacağız. Tüm bu alanlarda süren işçi direnişlerine güç verecek birlikte adalet sesimizi daha gür çıkaracağız. Bu birlik ruhu ile 1 Mayıs’a yürüyeceğiz.
 • Tüm inanç kesimlerine yönelik programlarımız var.
 • 26 Nisan’da partimize dönük bir komplo ile yazılan Kobani iddianamesini yazanları yargılamak için mahkemede olacağız.
 • Tiyatro ve müzik sanatçıları ile buluşarak, Kürt yazarlar ile özel bir program yapacağız.
 • Gezi’de, Suruç’ta, Ankara Gar katliamlarında hayatını kaybedenler ile Kürt kentlerinde katledilen çocukların, gençlerin annelerini buluşturacağız.Önceki Haber
Bahçeli'den Berberoğlu ve 'yeni anayasa' açıklaması
Sonraki Haber
İstanbul’da fırtına: Çatılar uçtu, ağaçlar devrildi, üç yaralı var