Ana SayfaGüncelHDP’den AYM önünde ‘Herkes İçin Adalet’ nöbeti

HDP’den AYM önünde ‘Herkes İçin Adalet’ nöbeti

HABER MERKEZİ – HDP, infaz düzenlemesinde yapılan değişikliklerin iptali için AYM’ye başvuru yaptı. Başvuru sonrası konuşan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, “Kürt halkının temsilcileri sürekli adaletsizliğe maruz kalıyor. İşte bu durum toplumu aynı zamanda ayrımcılıkla bölmeye çürütmeye ve çözülmeye götürür” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), infaz yasasında yapılan düzenlemelerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın da aralarında bulunduğu HDP Meclis grubu ve çok sayıda avukat AYM’nin önüne geldi.

“Herkesi için adalet” yazılı yelekler giyen HDP’liler AYM önüne gelmeden önce yüzlerce polis mahkemenin karşısındaki Ahlatlıbel Atatürk Parkı içinde konumlandırıldı. Parkın çıkışına barikat kuran polis, kimsenin dışarı çıkmasına izin vermedi.

HDP’liler de bunun üzerine parkın içinde açıklama yapıp, başvuru yapmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne geçti.

AYM önünde yapılan açıklama sonrası siyasetçiler temsili ‘adalet nöbeti’ tuttu.

Nöbette HDP’li siyasetçileri ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar açıklamalarda bulundu.

Sancar, “Herkes İçin Adalet” kampanyaları çerçevesinde milletvekilleri ve avukatlarla birlikte bir oturma eylemi gerçekleştirdiklerini belirtti.

‘Ayrımcılıkla bölme ve çürütme’

Ülkede en çok karşılaşılan şeyin “ayrımcılık” olduğunu kaydeden Sancar, AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği karara dikkat çekerek şunları söyledi:

Burada AYM’nin önünde tipik ayrımcılık örneğinin taze bir gelişmesini de yaşadık. Biliyorsunuz bu dönem milletvekilliği düşürülen 3 isimden biriydi Enis Berberoğlu ile ilgili AYM karar verdi. Yeniden yargılama sonucunu doğuran bu karar üzerine dün Enis Berberoğlu Meclis’te yeniden görevine başladı. Bunu büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz elbette. Olması gereken buydu ama olmaması gereken bir şey var o şey adaleti kökten sarsan bir durum. O da aynı durumda olan bizim iki milletvekilimiz Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın da bu sefer adaletsizliğe ve ayrımcılığa maruz kalmalarıdır.

Musa Farisoğulları ve Leyla Güven arkadaşlarımız için de buradan aynı kararın çıkması gerekiyordu ama maalesef çıkmadı. Böyle olunca iki milletvekilimizin vekilliklerinin düşürülmesi kararı uygulanmaya devam ediliyor. Bu ülkede adaletsizlik toplumun her kesiminde ortaya çıkıyor, her kesimi adaletsizlikle karşılaşabiliyor. Ama adaletsizliğin en büyüğüyle Kürt halkı iç içe yaşıyor. Kürt halkının temsilcileri sürekli adaletsizliğe maruz kalıyor. İşte bu durum toplumu aynı zamanda ayrımcılıkla bölmeye çürütmeye ve çözülmeye götürür.

‘AYM hukuksuzlukların yapıldığı bir bina haline geldi’

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “Şu anda arkamızda bulunan koca bina, Türkiye’de en büyük hukuksuzlukların ve ayrımcılığın yapıldığı bir bina haline geldi ne yazık ki. Bu ülkede hiç kimsenin AYM’den çıkan kararlara güveni ve umudu kalmadı. Çünkü AYM artık toplumun tamamını ve toplumda hukuksuzluğa maruz kalan, adaletsizliğe ve ayrımcılığa uğrayan kesimleri görmeyen, duymayan bir anlayışa sahip görevliler var içeride” dedi.

Buldan, “Biz Türkiye’de bu ayrımcılığın son bulması için başlattığımız ‘Herkesi İçin Adalet’ kampanyasında Türkiye’de haksızlığa uğrayan ayrımcılığa uğrayan herkesi bu yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz. Bir kez daha davetimizi çağrımızı yapıyoruz” diye ekledi.

Adalet bu ülkede herkese lazım olacak bir kavram. Bugün bu ülkede eğer adalet yoksa bu ülkeyi yönetenlerin vicdanı çürümüş demektir. O yüzden bu ülkede adaleti, barışı, özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz. Türkiye toplumunu da bu yürüyüşte yanımızda görmek istiyoruz. AYM’ye de bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bu ayrımcı tutumunuzdan bir an önce vazgeçin. Herkes İçin Adalet, sizin için de bir gün mutlaka lazım olacaktır.

Açıklama ardından eylem sonlandırıldı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bursa'daki Boğaziçi eylemine müdahale: 19 gözaltı
Sonraki Haber
İstanbul'da Mahmut Gürler evli olduğu Melek'i öldürdü