Ana SayfaGüncelHDP’li milletvekili tehditler aldığını açıkladı

HDP’li milletvekili tehditler aldığını açıkladı

HABER MERKEZİ – TSK’nin Gare’ye dönük operasyonuna ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımlarından dolayı hakkında soruşturma başlatılan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, can güvenliği konusunda tehditler aldığını belirterek, “Kim olursa olsun hakkını savunmaya çalışıyoruz” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 10-13 Şubat tarihleri arasında Irak Kürdistan Bölgesi sınırlarında bulunan Gare bölgesine yönelik askeri operasyonunda bir mağarada çoğunluğu asker ve polis olmak üzere, PKK’nin alıkoyduğu 13 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Birçok kez Meclis’i ziyaret ederek, alıkonulanların serbest bırakılmasını sağlamak noktasında adım atılmasını talep eden ailelerin başvuruda bulunduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında, operasyonun sona ermesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Gergerlioğlu, alıkonulan askerlerden biri olan Semih Özbey’in videosunu alıntılayarak yaptığı paylaşımında, “Allah rahmet eylesin. Üzgünüm, keşke bu topraklarda çözüm, barış çabamıza bir karşılık görebilseydik. Esir askerlerden birisi 2.5 sene önce bunları diyordu. Mesele kim olursa olsun insanı yaşatmak olmalıydı, ölümle çözüm olmaz, insanlarımızı yaşatmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e konuşan HDP’li milletvekili, yaşanan bu gelişmelerin ardından can güvenliği konusunda tehditler aldığını açıkladı.

Yıllardır alıkonulanlarla ilgili başvurular aldığını ve konuyu yakından takip ettiğini belirten Gergerlioğlu, şunları söyledi:

Bu işin barışla, hayatla sonuçlanması için gayret eden bir insan olarak, böyle sonuçlanmasına çok üzüldüm. O yüzden de ilk paylaşımı ben yaptım, sonra da gerçekleri söylediğim için yaylım ateşine tutuldum. Daha önce bu durumlar yaşanmıştı ve bir sonuç alınabilmişti. Aileler uzun süredir bir bekleme halindeydiler. Ailelerin beyanları açık zaten ve 6 yıldır perişan durumdaydılar. Her yere gidiyorlardı. Cumhurbaşkanı ile 2 kere görüşmüşler bir şey çıkmamış. ‘Bekleyin’ demişler hep. Her partiye de gittiler ama bir açık kapı bulamadılar. Bir şekilde canlı olarak alınabilirdi ama şuandaki devletin, iktidarın konseptine demek uymadı ki böyle bir şey gerçekleşti. Çatışmacı bir anlayış hakim ve sonuçta da böyle bir üzüntülü sonuç yaşandı.

‘Çözümü sorguladım’

Aynı zamanda Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olan Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu sorunun çözümü nasıl olur diye sürekli sorguladım, araştırdım, peşine düştüm ve ölüm olayını duyunca da iktidara bir sitemim oldu. Ama bu sitemi yaparken iki tane tweet attım, hiçbir şekilde kimseye hakaret etmedim. Hakaret etmeden durumu açıkladım ve bu insanların canı kurtulabilirdi, insani bir mesaj verdim. Ama buradan bir kıyamet koparıldı, hakkımda linç kampanyası yapıldı, tehdit ve hakaret tweetleri aldım. Gereken hukuki işlemleri yapıyoruz ama bizi hedefe oturtan bir durum var karşımızda. Hakkımızda sanki bir suç işlemişiz gibi soruşturma başlattılar. Tweetin neresinde suç var? Tamamen insani ve vicdani bir açıdan olaya yaklaşmışım ve eleştiri yapmışım. Ama hedefe konulduk, milletvekilliği yapmam engelleniyor. Can güvenliğim açısından da bir sürü tehdit alıyorum. Böyle bir ortamda insan hakları savunuculuğu yapıyoruz. Kim olursa olsun, insanların hakkını savunmaya çalışıyoruz.

  Gare'ye dönük askeri operasyon sona erdi: Ne oldu, kim ne dedi?
  Erdoğan'dan ABD'ye 'Gare' tepkisiÖnceki Haber
Konya'da kaza: Beş kişi yaşamını yitirdi, 38 yaralı var
Sonraki Haber
Hakkari'de cinsel saldırı faili polis görevden uzaklaştırıldı