Ana SayfaDünyaİsrail kayıp binlerce Yahudi bebek için tazminat ödeyecek

İsrail kayıp binlerce Yahudi bebek için tazminat ödeyecek

HABER MERKEZİ – İsrail devleti, 1948’den sonra çoğu Arap ve Balkan ülkelerinden gelen göçmen Yahudilerin ‘kaybolduğu’ savunulan, ancak Aşkenaz Yahudilerine verildiği ileri sürülen binlerce bebeği için tazminat ödemeyi kabul etti.

İsrail devleti kurulduğu 1948 yılından sonra dünyanın farklı ülkelerinde dağınık halde olan Yahudilerin çekim merkezi olmuş, binlerce aile buraya yerleşmişti.

Yemen başta olmak üzere Arap ülkeleri ile Balkan ülkelerinden gelen binlerce Yahudi göçmenin yaşadıkları dramla tam anlamıyla yüzleşilmedi.

O yıllarda göçmen kamplarında yaşayan ve çoğunluğu Yemen Yahudilerinden olan kadınlara doğumdan sonra bebeklerinin öldüğü söylendi, ancak cenazeleri verilmedi.

Yıllarca süren bu duruma dair yapılan araştırmalar, bebeklerin önemli bir kısmının Orta ve Doğu Avrupa’dan gelen Aşkenaz Yahudilerine evlatlık verildiğini ortaya koydu.

Tazminatla geçiştirilecek

Normal şartlarda 2031 yılına kadar gizli kalması gereken bu konudaki devlet arşivleri, 2016’dan sonra açılmıştı.

Yapılan incelemelerde, kaybolan binlerce bebeğin çoğunluğunun gerçekten öldüğü savunulmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ülke tarihinin ‘en acı’ dosyalarından olarak itiraf ettiği 1948’lerden sonraki kayıp bebekler meselesinde hükümet, ailelere tazminat ödeyerek dosyayı kapatmak istiyor.

Maliye Bakanı İsrael Katz, Netanyahu’nun talimatıyla toplamda 162 milyon şekel (41 milyon Euro) tazminat ödeneceği duyurdu.

Bu kapsamda öldüğü halde mezar yeri bilinmeyen bebeklerin ailelerine 150 bin şekel (38 bin Euro), çocukları hakkında hiçbir bilgi olmayan ailelere ise 200 bin şekel tazminat ödenecek.

Aşkenaz Yahudileri ayrımcılık yaptı

1948 sonrasında aralarında 30 bin Yemenli Yahudi’nin de olduğu göçmenler için kamplar kurulmuştu.

Her ne kadar resmi makamlar bebek ölümlerinin çoğunun ‘kötü koşullar’ nedeniyle meydana geldiğini savunsa da aileler ayrımcılığa maruz kalındığını iddia ediyor.

İsrail devleti, büyük oranda Doğu ve Orta Avrupa’dan gelen Aşkenaz Yahudilerince kurulmuştu.

Diğer tüm Yahudiler için ise ‘Sefarad’ terimi kullanılsa da bu terim daha çok İspanya ve Portekiz’den sürülenler için kullanılıyordu.

Bu kesimler, İsrail’in kurulmasından sonra Aşkenazların kendilerine karşı ayrımcılık yaptığını savunuyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Akşener'den Zengin'e: Erkekler yetmedi bir de seninle mi uğraşacağız
Sonraki Haber
Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye roketli saldırı