Ana SayfaGüncelİstanbul’da emlakçı ve sitede ırkçılık: ‘Siyahlara daire kiralamıyoruz’

İstanbul’da emlakçı ve sitede ırkçılık: ‘Siyahlara daire kiralamıyoruz’

HABER MERKEZİ – İstanbul’da yaşayan Nagehan ve Calvin Essembion çifti ev kiralamak için gittikleri emlak ofisinde kendilerine “Siyahlara ev kiralamıyoruz” denildiğini söyledi. Yaşadıkları ırkçılığın ardından CİMER’e şikayette bulunan Nagehan Essembion, “Savcılar ve hâkimler bu kişiler hakkında ceza vermelidir” ifadelerini kullandı. Emlak ofisi ile site yönetimi ise suçu birbirlerine attı.

İstanbul’da yaşayan Nagehan Essembion, Kamerunlu eşi ve iki çocuğuyla birlikte ev kiralamak için Esenyurt’taki Kristal Şehir evlerinden daire baktı.

Sitenin altında bulunan bir emlak ofisi ile irtibata geçen Nagehan Essembion, daireyi görmek için önceki gün Esenyurt’a gitti.

Emlak ofisi görevlisi Melis Şenay, Calvin Essembion’u görünce site yönetiminin siyahlara daire kiralanmaması konusunda kararı olduğunu söyledi.

Bu ırkçı tepki üzerine çift, çalışanlara tepki göstererek ofisten ayrıldı.

Kadın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

Eşim Afrika kökenli olduğu için evlendiğimizden beri insanlar bize garip bakıyor. Ancak ilk defa ırkçılık boyutunda bir olayla karşı karşıya kaldım. Daireyi görmek için sitenin girişindeki emlak ofisine gittik. Ben içeriye girdim. Daire ile ilgili konuşurken eşim ve çocuklarım da arkamdan girdi. Emlak ofisi çalışanları eşimi görünce daireyi kiralamaktan vazgeçti. ‘Site yönetimi siyahilere kiralık daire vermiyor. Böyle bir karar almışlar’ dedi. Bu nedenle kiralama yapamayacaklarını söylediler. Eşim bu kelimeyi duyunca çok üzüldü ve çocukları alıp dışarı çıktı.

‘Bu kişilere ceza verilmeli’

Hürriyet’e konuşan Essembion, “İnsanların ırkçılık yapması bizi çok üzdü. Siyahi ne demek? O sitelerde Araplar, İranlılar, Suriyeliler yaşıyor. Göçmen nüfusunun çoğunlukta olduğu bir site. Ancak siyahilerin oturması yasakmış. İlk defa böyle bir açık ırkçılıkla karşı karşıya kaldık” dedi.

Olanları sosyal medyadan paylaştığını belirten Essembion, pek çok kişinin bu ırkçılığa maruz kaldığını vurgulayarak, “İstanbul’da benim gibi eşi Afrika kökenli olan çok kadın var. Hepsi tepki gösterdi. Ne yazık ki böyle olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Savcılar ve hâkimler bu kişiler hakkında ceza vermelidir” ifadelerini kullandı.

‘Irkçılık suçtur’

Sık sık ırkçılığa maruz bırakıldığını kaydeden Calvin Essembion da “Ben Aksaray’da bir kargo firmasında çalışıyorum. Aynı zamanda tercümanlık yapıyorum. Çalışırken ırkçılık olaylarıyla karşılaşıyorum. İnsanlar farklı bakıyor. Ancak ailemin yanında yaşadıklarım beni çok üzdü. Yanımda iki kızım vardı. Onların böyle bir olaya şahit olması beni kötü etkiledi. Hemen çocuklarımı da alıp dükkândan çıktım. Hangi dönemde yaşıyoruz” diye konuştu.

Bunun suç olduğunu vurgulayan Essembion, “İnsanların renklerine göre ayrılması ırkçılıktır. Bize bunları söyleyenler hakkında şikâyetçi olduk. Eşimle birlikte davanın takipçisi olacağız” dedi.

Emlak ofisi: Karar bize ait değil

Aileyle görüşen Crystal Emlak Ofisi ise kararın kendilerinde olmadığını ileri sürdü.

Ofis görevlisi Melis Şenay “Aile geldiğinde durumu anlattık. Site yönetimi bize ‘Afrika kökenliler ile bekarlara ev kiralamayın’ diyor. Biz aracı bir firmayız. Bu kararı insanlara söylemek bize de çok zor geliyor. Ben yaşananlar karşısında çok üzüldüm. Bunu aileye söyledim. Buradaki daire sahibi evini kiralıyor. Ancak site yönetim kararı olduğu için daire sahibi de bir şey yapamıyor. Bu sitelerde dünyanın her yerinden insanlar yaşıyor. Suriyelisinden İranlısına kadar aileler var. Onlarla ilgili bir kısıtlama yok. Ama Afrika kökenliler ile bekar kişileri istemiyorlar” dedi.

Site yönetimi: Talimatımız yok

Olayın yaşandığı sitenin yönetimi ise iddiaları reddederek “Bizim böyle bir talimatımız bulunmuyor” dedi.

Ancak site çevresinde kiralama yapan birçok emlak ofisi çalışanı Kristal Şehir yönetiminin Afrikalılara daire kiralamadıklarını söyledi.
Önceki Haber
Gare Operasyonu: Harç bitti yapı paydos
Sonraki Haber
10 ilde anket: HDP oylarını koruyor, AKP düşüşte